eur:
397.62
usd:
358.4
bux:
74128.79
2024. október 1. kedd Malvin

Hamarosan az ivóvízért ölik majd egymást az emberek

Az ENSZ-főtitkár szerint hamarosan a háborúk legfőbb oka a tiszta vízforrások megvédése vagy megszerzése lesz. Ban Ki Mun az ázsiai-atlanti vízről szóló konferencián kifejtette: a vízhiány már most megmutatkozik világszerte, Ázsiában azonban különösen súlyos a probléma.

Ázsiában a lakosság nagy száma, a növekvő fogyasztás, a környezetszennyezés, valamint a megfelelő vízgazdálkodás hiánya önmagában hatalmas problémát okoz, amely a globális felmelegedés hatásaival együtt még súlyosabb lehet - mondta az ENSZ-főtitkár a Japánban megrendezett víz-konferencián.

Ban Ki Mun hangsúlyozta: az emberiség nem fordít kellő figyelmet a vízkészleteire: azok megóvására, tisztítására, emiatt a forrásaink szennyeződnek és fogynak.

Mindennek szörnyű következményei lehetnek. A víz hiánya gazdaságokat tehet tönkre és hatalmas szociális problémákat szülhet, és várhatóan ez lesz a népek közötti konfliktusok egyik legfontosabb oka.

2,7 milliárd embert érint a probléma

Az ENSZ-főtitkár beszédét megelőzően Nagy-Britanniában megjelent egy kutatás, amely szerint a világon 46 országot, összesen 2,7 milliárd embert veszélyeztet a vízhiány. Ez a jelentés is rámutatott, hogy a krízis jelentősen növeli az országok közötti konfliktusok esélyét.

A londoni központú nemzetközi veszélyfigyelő, az International Alert tanulmányának egyik szerzője, Janani Vivekananda szerint a vízgazdálkodás megoldatlansága olyan, mint egy időzített bomba, épp ezért eljött az idő a nemzetközi összefogásra. Mint mondta, a vízhiány nemcsak az erőszakos cselekedetekre motiválhatja az embereket, hanem az együttműködésre is.

A vezető hatalmak is foglalkoznak a kérdéssel

Jaszuo Fukuda japán miniszterelnök is arról számolt be a konferencián - amelyet egyszerre tartanak az indonéziai Bali szigetén megrendezett ENSZ klímaváltozási konferenciájával -, hogy a vízgazdálkodás fontos témája lesz a jövő tavasszal, Japánban megrendezésre kerülő G-8-ak csúcstalálkozójának, azaz a világ vezető gazdasági hatalmainak vezetői is fontosnak tartják a kérdést.

Címlapról ajánljuk

"Libanon az ország történetének egyik legveszélyesebb szakaszába ért"

Heves összecsapások folynak az izraeli hadsereg egyik hadosztálya és a Hezbollah között Dél-Libanonban. Megszólalt az országába való izraeli behatolásról Nadzsib Mikati kormányfő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.01. kedd, 18:00
Csató Gábor
az Országos Mentőszolgálat főigazgatója
Betört Libanonba az izraeli hadsereg, dübörög az Északi Nyilak hadművelet - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Betört Libanonba az izraeli hadsereg, dübörög az Északi Nyilak hadművelet - Híreink a közel-keleti konfliktusról kedden

Magyar idő szerint este kilenckor elkezdte megdolgozni az izraeli tüzérség Libanon határ menti területeit. Az Egyesült Államokkal történő egyeztetést követően Jeruzsálem bejelentette, hogy a korábbi elvárásokkal ellentétben nem fogják megszállva tartani Libanon déli részét, "mindössze" a Hamász infrastruktúráját semmisítik meg. A libanoni reguláris erők már a támadás előtt visszavonultak, a nemzetközi közösség több tagja pedig még most is fegyvernyugvásra szólít fel. Hajnalban bejelentette Jeruzsálem, hogy betörtek Libanonba az izraeli katonák. Cikkünk folyamatosan frissül Izrael libanoni inváziójának legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×