Csak nem rendeződik a korábbi Dunaferr helyzete: az ISD Power, amely a vasmű telephelyén működő cégek energiaszolgáltatója, kedd reggel bejelentette, hogy a Liberty Steel tulajdonában álló Dunarolling Dunai Vasmű Kft. az elmúlt egy év során olyan jelentős tartozást halmozott fel az energiaszolgáltató felé, a keddi napon felszámolási eljárást kezdeményezett a Dunarolling Kft.-vel szemben. Hozzátették, hogy a cég az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatos, uniós kvóta által meghatározott kötelezettségét sem teljesítette. Emlékeztettek, hogy az ISD Power az elmúlt közel 1,5 évben felszámolási eljárás alatt van, és a cég a felszámolási eljárást azért kérelmezte, hogy a felszámolási eljárás alatti működése és tevékenysége körében a hitelezői érdekeket maradéktalanul szem előtt tartsa - tudósított a Portfolio.
Tekintettel az ügy súlyára és a vasmű megmentésére végrehajtott korábbi állami erőfeszítésekre, a Nemzetgazdasági Minisztérium is közleményt adott ki ezzel a baljós címmel: "a kormány mindent megtett a dunaújvárosi Vasmű megmentéséért – a Liberty nem teljesítette a vállalásait". A szövegben részletezik, hogy "Európa-szerte szenvednek az acélipari vállalkozások, így a Vasmű nehézségei korántsem tekinthetők egyedülállónak".
- A válságos helyzetnek a német acélipar zászlóshajója, a Thyssenkrupp is áldozatául esett,
- csődöt jelentett a Liberty Ostrava csehországi üzeme is.
- Az amerikai U.S. Steel is annyira meggyengült, hogy azt a japán Nippon Steel próbálja meg felvásárolni.
- Ezeken túlmutatóan az olasz kormány idén év elején jelentette be, hogy az Accerie d’Italia (ILVA) vállalatot finanszírozási problémái miatt rendkívüli igazgatás alá helyezi,
- a Tata Steel pedig az Egyesült Királyságban kezdett több lépcsős leépítésbe: a vállalat januárban 2800 embert bocsátott el, a napokban pedig leállítja második port talboti kohójának működését is.
"A jelenlegi acélpiaci helyzet tehát nem megnyugtató, ahogy a dunaújvárosi Vasmű helyzete is bizonytalan. A kormány mindent megtett a Dunaferr megmentéséért, amelyhez összesen mintegy 70 milliárd forinttal járult hozzá – beleértve többek közt a bérgarancia biztosítását és a szén-dioxid-kvóta felhasználásának lehetővé tételét" – írta az NGM.
A közlés szerint a megoldást a zöld acél előállítása jelentené, de a Liberty kezdeményezései ezen a területes sem mutatnak eredményt, ráadásul a termelés átállítása tetemes, mintegy 200 milliárd forintos befektetést igényelne.
A Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan egyeztet Liberty jövőbeli terveivel, így kiemelten a bérek kifizetésével kapcsolatban. Mivel a munkavállalók bérének rendezése mindig a munkaadó feladata, ezért az NGM felszólította a Liberty-t, hogy ennek a jövőben is tegyen eleget.