eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A dunaújvárosi Dunai Vasmű bejárata 2023. október 13-án. Ezen a napon a vasműbe látogatott Novák Katalin köztársasági elnök a Fejér vármegyében tett, kétnapos útjának második napján.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Megint nagy a baj az egykori Dunaferrnél, az NGM ágazati "szenvedésről" ír

Az ISD Power és a Nemzetgazdasági Minisztérium is közleményt adott ki.

Csak nem rendeződik a korábbi Dunaferr helyzete: az ISD Power, amely a vasmű telephelyén működő cégek energiaszolgáltatója, kedd reggel bejelentette, hogy a Liberty Steel tulajdonában álló Dunarolling Dunai Vasmű Kft. az elmúlt egy év során olyan jelentős tartozást halmozott fel az energiaszolgáltató felé, a keddi napon felszámolási eljárást kezdeményezett a Dunarolling Kft.-vel szemben. Hozzátették, hogy a cég az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatos, uniós kvóta által meghatározott kötelezettségét sem teljesítette. Emlékeztettek, hogy az ISD Power az elmúlt közel 1,5 évben felszámolási eljárás alatt van, és a cég a felszámolási eljárást azért kérelmezte, hogy a felszámolási eljárás alatti működése és tevékenysége körében a hitelezői érdekeket maradéktalanul szem előtt tartsa - tudósított a Portfolio.

Tekintettel az ügy súlyára és a vasmű megmentésére végrehajtott korábbi állami erőfeszítésekre, a Nemzetgazdasági Minisztérium is közleményt adott ki ezzel a baljós címmel: "a kormány mindent megtett a dunaújvárosi Vasmű megmentéséért – a Liberty nem teljesítette a vállalásait". A szövegben részletezik, hogy "Európa-szerte szenvednek az acélipari vállalkozások, így a Vasmű nehézségei korántsem tekinthetők egyedülállónak".

  • A válságos helyzetnek a német acélipar zászlóshajója, a Thyssenkrupp is áldozatául esett,
  • csődöt jelentett a Liberty Ostrava csehországi üzeme is.
  • Az amerikai U.S. Steel is annyira meggyengült, hogy azt a japán Nippon Steel próbálja meg felvásárolni.
  • Ezeken túlmutatóan az olasz kormány idén év elején jelentette be, hogy az Accerie d’Italia (ILVA) vállalatot finanszírozási problémái miatt rendkívüli igazgatás alá helyezi,
  • a Tata Steel pedig az Egyesült Királyságban kezdett több lépcsős leépítésbe: a vállalat januárban 2800 embert bocsátott el, a napokban pedig leállítja második port talboti kohójának működését is.

"A jelenlegi acélpiaci helyzet tehát nem megnyugtató, ahogy a dunaújvárosi Vasmű helyzete is bizonytalan. A kormány mindent megtett a Dunaferr megmentéséért, amelyhez összesen mintegy 70 milliárd forinttal járult hozzá – beleértve többek közt a bérgarancia biztosítását és a szén-dioxid-kvóta felhasználásának lehetővé tételét" – írta az NGM.

A közlés szerint a megoldást a zöld acél előállítása jelentené, de a Liberty kezdeményezései ezen a területes sem mutatnak eredményt, ráadásul a termelés átállítása tetemes, mintegy 200 milliárd forintos befektetést igényelne.

A Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan egyeztet Liberty jövőbeli terveivel, így kiemelten a bérek kifizetésével kapcsolatban. Mivel a munkavállalók bérének rendezése mindig a munkaadó feladata, ezért az NGM felszólította a Liberty-t, hogy ennek a jövőben is tegyen eleget.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×