eur:
402.38
usd:
372.14
bux:
88686.46
2025. március 31. hétfő Árpád
Nyitókép: Pixabay

Koji László: nehéz helyzetben az építőipari cégek, és nem is várnak kedvező változást

Az idei év első félévében a vállalkozások mintegy 60 százalékának csökkent az árbevétele az elmúlt év első félévéhez mérve, ugyanilyen arányban jelzik a cégek az árbevétel-arányos jövedelmezőségnek a csökkenését is – ismertette Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége elnöke a legfrissebb felmerésüket az InfoRádióban.

2024 első. félévében a vállalkozások mintegy 60 százalékának csökkent az árbevétele az elmúlt év első félévéhez mérve, ugyanilyen arányban jelzik a cégek az árbevétel-arányos jövedelmezőségnek a csökkenését is. Az üzleti életet akadályozó tényezők közül meghatározó a megrendelések hiánya, a gazdasági-szakmai szabályozás gyakori változása, a tisztességtelen verseny erősödése – mondta Kosi László. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége 400 vállalkozást kérdezett meg piaci helyzetének értékeléséről és várakozásairól, és az ÉVOSZ elnöke szerint a nehéz piaci helyzetnek számos negatív hatása van: a lánctartozás növekedése, a jövedelmezőség csökkenése, foglalkoztatási feszültségek, a versenytisztasági problémák erősödése.

"A megkérdezetteknek azt prognosztizálják, hogy hetven százalékuknak csökkenni fog az árbevétele. A rendelésállomány most átlagosan 50 és 80 százalék között mozog, és ezzel a folyamattal párhuzamosan a jövedelmezőség is a cégek 60 százalékánál csökken, 37 százalékánál pedig nem változik. A megkérdezett cégek negyede létszámelbocsátásra is készül" – sorolta az elnök, és a nehéz piaci helyzetnek egyetlen pozitív hozadékát látja: az ágazat rákényszerül a hatékonyság javítására.

A vállalkozások nagy része átnézte, hogyan tudja a költségeit csökkenteni, szervezetátalakításokat terveznek, az emberi erőforrásokat több helyen digitalizálással próbálják összerendezni, van, aki profilt vált, és sokan létszámcsökkentésben is gondolkodnak.

Az üzleti tevékenységet akadályozó tényezők között a cégvezetők első helyen említették a megrendelések hiányát, a második helyen az ágazatot érintő szabályozók változása szerepel, amit kiszámíthatatlanságnak élnek meg. "A mi szakmánkban a múlt évben a meghatározó törvények változtak, a magyar építészeti törvény vagy az állami beruházásokról szóló törvény, és ezeknek rengeteg végrehajtási rendelete jelenik most meg, amit vagy nem értenek, vagy nem akarják érteni a vállalkozások. Ez jelenleg kiszámíthatatlanságot eredményez" – magyarázta Koji László.

Az akadályozó tényezőkénél a harmadik helyére került a tisztességtelen verseny erősödése, míg a szakemberhiány leszorult az ötödik helyre, a cégek 70 százaléka azt mondja, hogy van elegendő szakmunkása és mérnöke.

Az ÉVOSZ elnöke elmondta, a szakma nagy többsége arra számít, hogy a nehéz piaci helyzet jövő év közepéig kitart, 2025 második féléve előtt érdemleges élénkülés az építési piacon nem várható. Koji László úgy véli, mindaddig, amíg a forintalapú hitelek kamata öt százalék alá nem megy le, addig nem fog az építési piac élénkülni. A lakossági finanszírozási környezet élénkülésére várnak az építőipari cégek, valamint arra, hogy az állami elhalasztott beruházások jövő év közepétől beindulhatnak-e.

A helyzetet nehezíti, hogy a építőanyagok és a fuvarozás költségei is tovább emelkednek, például az elektromos kábelek, vezetékek árváltozása 11 százalék, a szaniter áruké, az elektromos szerelvényeké, bitumenes szigetelőanyagoké 8 százalék körül van. Az átlagos áremelés 2024-ben a cégek szerint 5-6 százalék között alakul, de van, aki akár 10 százalékos árengedménnyel tudja csak tartani a piaci pozícióit.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Politico: az új német kormány még ellenségesebb lehet Magyarországgal

Politico: az új német kormány még ellenségesebb lehet Magyarországgal

A várhatóan heteken belül megalakuló új német kormánykoalíció nyomás nyomást akar gyakorolni az Európai Unióra a magyar kormány megbüntetése érdekében. A Politico információi szerint a konzervatív kancellárjelölt, Friedrich Merz a források visszatartását és a szavazati jog felfüggesztését javasolja.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Végig igaz volt Moszkva állítása a HIMARS-ról, Trump keményen nekiment Putyinnak – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Végig igaz volt Moszkva állítása a HIMARS-ról, Trump keményen nekiment Putyinnak – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Az Egyesült Államok közelről felügyelte, segítette az ukrán haderő HIMARS-rendszereinek működését, Washington gyakorlatilag minden egyes orosz haderő elleni rakétacsapásban tevékenyen részt vett – tudta meg a New York Times. Donald Trump amerikai elnök 25-50 százalékos másodlagos vámot vetne ki az orosz olajra, amennyiben Moszkva akadályozza az ukrajnai háború lezárására tett erőfeszítéseit - írja a Reuters. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×