eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 21. szombat Tamás
Nyitókép: Pixabay

Koji László: nehéz helyzetben az építőipari cégek, és nem is várnak kedvező változást

Az idei év első félévében a vállalkozások mintegy 60 százalékának csökkent az árbevétele az elmúlt év első félévéhez mérve, ugyanilyen arányban jelzik a cégek az árbevétel-arányos jövedelmezőségnek a csökkenését is – ismertette Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége elnöke a legfrissebb felmerésüket az InfoRádióban.

2024 első. félévében a vállalkozások mintegy 60 százalékának csökkent az árbevétele az elmúlt év első félévéhez mérve, ugyanilyen arányban jelzik a cégek az árbevétel-arányos jövedelmezőségnek a csökkenését is. Az üzleti életet akadályozó tényezők közül meghatározó a megrendelések hiánya, a gazdasági-szakmai szabályozás gyakori változása, a tisztességtelen verseny erősödése – mondta Kosi László. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége 400 vállalkozást kérdezett meg piaci helyzetének értékeléséről és várakozásairól, és az ÉVOSZ elnöke szerint a nehéz piaci helyzetnek számos negatív hatása van: a lánctartozás növekedése, a jövedelmezőség csökkenése, foglalkoztatási feszültségek, a versenytisztasági problémák erősödése.

"A megkérdezetteknek azt prognosztizálják, hogy hetven százalékuknak csökkenni fog az árbevétele. A rendelésállomány most átlagosan 50 és 80 százalék között mozog, és ezzel a folyamattal párhuzamosan a jövedelmezőség is a cégek 60 százalékánál csökken, 37 százalékánál pedig nem változik. A megkérdezett cégek negyede létszámelbocsátásra is készül" – sorolta az elnök, és a nehéz piaci helyzetnek egyetlen pozitív hozadékát látja: az ágazat rákényszerül a hatékonyság javítására.

A vállalkozások nagy része átnézte, hogyan tudja a költségeit csökkenteni, szervezetátalakításokat terveznek, az emberi erőforrásokat több helyen digitalizálással próbálják összerendezni, van, aki profilt vált, és sokan létszámcsökkentésben is gondolkodnak.

Az üzleti tevékenységet akadályozó tényezők között a cégvezetők első helyen említették a megrendelések hiányát, a második helyen az ágazatot érintő szabályozók változása szerepel, amit kiszámíthatatlanságnak élnek meg. "A mi szakmánkban a múlt évben a meghatározó törvények változtak, a magyar építészeti törvény vagy az állami beruházásokról szóló törvény, és ezeknek rengeteg végrehajtási rendelete jelenik most meg, amit vagy nem értenek, vagy nem akarják érteni a vállalkozások. Ez jelenleg kiszámíthatatlanságot eredményez" – magyarázta Koji László.

Az akadályozó tényezőkénél a harmadik helyére került a tisztességtelen verseny erősödése, míg a szakemberhiány leszorult az ötödik helyre, a cégek 70 százaléka azt mondja, hogy van elegendő szakmunkása és mérnöke.

Az ÉVOSZ elnöke elmondta, a szakma nagy többsége arra számít, hogy a nehéz piaci helyzet jövő év közepéig kitart, 2025 második féléve előtt érdemleges élénkülés az építési piacon nem várható. Koji László úgy véli, mindaddig, amíg a forintalapú hitelek kamata öt százalék alá nem megy le, addig nem fog az építési piac élénkülni. A lakossági finanszírozási környezet élénkülésére várnak az építőipari cégek, valamint arra, hogy az állami elhalasztott beruházások jövő év közepétől beindulhatnak-e.

A helyzetet nehezíti, hogy a építőanyagok és a fuvarozás költségei is tovább emelkednek, például az elektromos kábelek, vezetékek árváltozása 11 százalék, a szaniter áruké, az elektromos szerelvényeké, bitumenes szigetelőanyagoké 8 százalék körül van. Az átlagos áremelés 2024-ben a cégek szerint 5-6 százalék között alakul, de van, aki akár 10 százalékos árengedménnyel tudja csak tartani a piaci pozícióit.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×