eur:
397.98
usd:
359.8
bux:
0
2024. október 2. szerda Petra

"Az új egészségbiztosítási rendszer önmagát roppantja majd össze"

Rékassy Balázs egészségközgazdász szerint az egészségbiztosítási törvény nagyon nehezen megvalósítható. Rékassy Balázs úgy véli: nincs annyi egészségbiztosítási szakember Magyarországon, hogy minden regionális pénztár élére jusson egy. A törvény elfogadása kapcsán a Magyar Orvosi Kamara elnöke, Éger István elmondta: komoly kétségei vannak afelől, hogy az hatályossá válik, ám, ha így is lesz, az elképzelt rendszer akkor is megvalósíthatatlan.

Alapjaiban rossz az egészségbiztosítási rendszer módosításának koncepciója - jelentette ki az InfoRádióban Rékassy Balázs egészségközgazdász, aki elmondta: Európában sehol sem bizonyosodott be, hogy a több-biztosítós rendszer jobbá és hatékonyabbá tudja tenni az egészségügyi ellátást.

Rékassy Balázs szerint nagyon sok energiát kell majd fordítani a biztosítók és az állam közötti megállapodások megkötésére, nehezen megvalósítható ugyanis az az elképzelés, amely szerint az előbbieknek 49, az utóbbinak pedig 51 százalékos tulajdonjoga lesz.

Kevés a szakember

Az egészségközgazdász úgy véli: komoly problémát jelent, hogy nincs Magyarországon elég egészségbiztosításhoz értő szakember a 22 pénztár élére.

Az is gondot okozhat, hogy a rendszer egy idő után átalakul majd: egyes pénztárak felvásárolnak másokat, az elképzelések szerint hat-nyolc működik majd tovább. Ez azonban azt jelenti, hogy a 22 pénztár élére felvett szakértők közül többet el kell majd bocsátani - magyarázta Rékassy Balázs.

Nem lesz jobb a betegeknek

Rékassy Balázs szkeptikus, szerinte nem lesz jobb a betegeknek az új rendszer bevezetése után, hiszen a költséghatékonyabb egészségügy megteremtése érdekében kórházi ellátásokat kell megszüntetni.

Az egészségközgazdász elmondta: alaptétel, hogy az egészségügyben vásárlói aszimmetria működik, vagyis a vásárló sosem lesz megfelelően informált, ezt pedig kihasználják majd a pénztárak is.

A pénztáraknak - véli a szakértő - nem az lesz a legfontosabb, hogy a minőséget javítsák, sokkal inkább a szolgáltatáshoz való hozzáférést csökkentik majd, ezáltal könnyebben lehetnek költségtakarékosak.

Az orvosokkal nem foglalkozik

Az egészségbiztosítási törvény nem tesz említést az egészségügyben dolgozók bérezéséről, amely a rendkívül nehéz helyzetben lévő orvosok számára sem kínál megoldást - mondta az InfoRádiónak a Magyar Orvosi Kamara elnöke.

Éger István hozzátette: a költségvetés számainak megismerése után arra lehet számítani, hogy fokozódik a "nyomorúságos helyzet" az ágazatban.

A kamarai elnök úgy véli, nem igaz, hogy a szolgáltatók versenye jobb színvonalú ellátást eredményez majd: verseny a pénztárak között csak a profitért lesz, ennek pedig a betegek csak kárát fogják látni.

Nem vezetik be

A több-biztosítós rendszer Éger István szerint nem fog beindulni, mivel az egészségbiztosítási törvény inkoherens és kezelhetetlen.

A Magyar Orvosi Kamara elnöke kijelentette: nem biztos abban, hogy a hétfőn elfogadott törvény közjogilag is hatályos lesz. Ha mégis - véli Éger István -, akkor az önmagát roppantja majd össze, mert sok ponton egyszerűen értelmezhetetlen.

Hanganyag: Seres Gerda

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Izrael megtorolja az iráni rakétatámadást

Izrael megtorolja az iráni rakétatámadást

Válaszcsapást helyezett kilátásba a kedd este Izraelt ért iráni rakétatámadásra Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, és kudarcnak ítélte azt. Ugyanakkor Irán is figyelmeztette Izraelt, hogy tartózkodjon megtorló csapástól, mert súlyosabb válaszlépésre számíthat.

Akár karácsonyig is várhat az új kormányára Ausztria

Fennállása óta legnagyobb győzelmét aratta parlamenti választásokon Ausztriában a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), de az elemzők szerint először mégis a jelenlegi kancellár, a választáson vesztes Osztrák Néppárt elnöke, Karl Nehammer kaphat kormányalakítási megbízást az államfőtől.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.02. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×