eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Karácsony Gergely hivatalos Facebook-oldala

Karácsony Gergely: hajlandó lettem volna támogatni Vitézy Dávid főpolgármester-helyettességét

Bejelentéseket tett az új önkormányzati ciklus első napján a főpolgármester.

Nem tesz javaslatot főpolgármester-helyettes személyére a Fővárosi Közgyűlés pénteki alakuló ülésén a főpolgármester - ezt maga Karácsony Gergely jelentette be keddi, a Városházán megtartott sajtótájékoztatóján.

Azt közölte: hajlandó lett volna támogatni Vitézy Dávid (Vitézy Dáviddal Budapestért - LMP-Zöldek) korábbi főpolgármester-jelölt helyettesi kinevezését abban az esetben, ha sikerül többséget alkotni Kiss Ambrus kinevezése mellett is, ám erre nem lát esélyt.

Ebben a helyzetben az elmúlt öt évben a főpolgármester-helyettesi posztot betöltő Kiss Ambrust kinevezte egy újonnan létrehozott pozícióba, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatójává, amelynek keretében Kiss Ambrus ugyanazokat a feladatokat látja el, mint korábban főpolgármester-helyettesként - tette hozzá.

Karácsony Gergely örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a Tisza Párt jelezte, tanácsnoki pozíciókat kíván vállalni az akadálymentesítés és az átláthatóság területén, ily módon bekapcsolódva a város irányításának munkájába.

Elmondta: az új önkormányzati ciklusban a törvényi változások és a közgyűlésben megjelenő új pártok miatt az eddigiektől eltérő önkormányzati munkára számít.

Korábban a kerületi polgármesterek többsége irányította a várost, most viszont új pártok és olyan, listán megválasztott képviselők jelentek meg a közgyűlésben, akik egy jelentős része nem rendelkezik önkormányzati tapasztalattal - mondta.

Ebben a helyzetben heteken keresztül próbálta kialakítani azt az együttműködést, ami azt a célt szolgálta, hogy Budapest még zöldebb, még szabadabb, még szolidárisabb város legyen, és az eltérő politikai szempontok ne hátrányává, hanem előnyévé váljanak a fővárosnak - mondta.

Mivel főpolgármester-helyettes személyére nem tesz javaslatot, ezért az alakuló ülésen arra kíván fókuszálni, amit meg tudnak oldani. A többi között egy olyan új, a frakciók javaslatai alapján készített szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) elfogadására tesz javaslatot, amely 19, eddig a főpolgármester által gyakorolt jogkört a közgyűléshez, illetve a bizottságokhoz delegál.

Megtartja azt a jogkört, hogy két ülés között a főpolgármester a közgyűlés nevében eljárhat bizonyos ügyekben, továbbá a cégvezetők esetében a munkáltatói jogok a főpolgármesternél maradnak, miközben a cégvezetők kinevezése továbbra is a közgyűlés feladata - ismertette.

Emelik a képviselői tiszteletdíjakat, a kerületi önkormányzati képviselők szintjére, továbbá várja a frakciók bizottsági tagokra és tanácsnokokra vonatkozó javaslatait - tette hozzá.

Szintén javasolni kívánja, hogy a krízishelyzet feloldása érdekében a főváros vegye át az Oltalom egyesület által fenntartott hajléktalanellátó intézmények működtetését, ha ezek a "kormány vegzálása" miatt kiesnek a rendszerből.

Kérdésre válaszolva elmondta, ha hosszú távon nem sikerül főpolgármester-helyettest választani, akkor a főispán jelölhet személyt erre a posztra, de ez egy hosszú jogi folyamat végén történhet meg.

Arra a felvetésre, hogy a Fidesz frakció javaslatait nem vette napirendjére a közgyűlés, Karácsony Gergely azt válaszolta: a Fidesznek a közbiztonságot és a hajléktalankérdést érintő javaslatai a meghívó kiküldése után érkeztek. A közgyűlés azonban dönthet arról, hogy azokat napirendre vegye. Részleteiben nem ismeri ezeket a javaslatokat, ám a maga részéről támogatni fogja, hogy napirendre kerüljenek - tette hozzá Karácsony Gergely.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×