eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Chilei rézbánya.
Nyitókép: Agreco

Ez a fém egyre fontosabb az emberiség fejlődése szempontjából

A réz nélkülözhetetlen az energiaátmenet szempontjából és mind szélesebb körben használják az iparban, mivel fontos összetevője az elektromos autóknak valamint a szélturbináknak. A réz ára folyamatosan nőtt az elmúlt években, a chilei kitermelés felfutása mérsékelheti a drágulást.

A világ legnagyobb réztermelőjének számító Chilében a bányák az idei év legjobb hónapját produkálták: augusztusban a kitermelés 7,1 százalékkal, 470,5 ezer tonnára nőtt éves összevetésben. Ez tavaly december óta a legnagyobb mennyiségnek számít - írja a Világgazdaság. A latin-amerikai országban az ágazat az elmúlt hónapokban sztrájkokkal nézett szembe, továbbá késett a bányák bővítése, felújítása. Emiatt a tavasszal húszéves mélypontra esett a termelés, ami kedvezően hathat az egyik legfontosabb ipari fém árára is.

Azonban a termelői kapacitás nem követi keresletet, ugyanis az új bányák építése évekig, akár évtizedekig tarthat. Az is hátráltató tényező, hogy nőtt a bányászattal szembeni társadalmi ellenállás, megugrott a berendezések ára, és egyre többet kell fizetni a munkavállalóknak, miközben a sztrájkok sem ritkák.

A bányavállalatok nem finanszírozzák az új projekteket, mivel a részvényesek nem támogatják a költséges beruházásokat.

Ez pedig a kereslet növekedésével kombinálva oda vezetett, hogy a fém kurzusa folyamatosan nőtt az elmúlt években: a réz ára fontonként (0,45 kilogramm) 4,6 dollár körül mozog, viszont a chilei hírek után egy nap alatt 1,7 százalékot esett az árfolyam. Az év eleje óta 16 százalékkal nőtt az árfolyam, de a chilei kitermelés tartós felfutása méréskelheti a drágulást. Érdemes megemlíteni, hogy az ágazatban tevékenykedő cégek főleg a riválisok felvásárlásra törekszenek: ennek egyik példája, hogy a BHP Group az Anglo American nevű versenytársát igyekszik bekebelezni.

Az elemzők szerint a készletekkel nincs probléma, rengeteg sárga fém található a bolygón, azonban a bányavállalatok egyszerűen nem költenek új bányákra, de a kereslet növekedésével ez megváltozhat.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×