eur:
397.87
usd:
359.21
bux:
74265.67
2024. október 1. kedd Malvin

Kökény: Sok orvos szégyelli, de egyetért az egészségügyi reformmal

A koalíciós pártok az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról folytatott tárgyaláson megegyeztek a pénztárak többségi és a kisebbségi tulajdonosa közötti felelősségmegosztásról is. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, meghatározták a pénztári részvények árát is. Kökény Mihály kijelentette, hogy az állam feladata határt szabni a profitérdekek érvényesítésének.

Az új egészségbiztosítási rendszerben a kisebbségi tulajdonos adja az egyszemélyi felelős vezetőt, a vezérigazgatót, aki az operatív ügyekkel foglalkozik, az igazgatóságban pedig fele-fele arányban vesznek részt az állami és a kisebbségi tulajdonos képviselői - mondta az InfoRádiónak az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke.

Ebben a testületben együttdöntési kötelezettség van, itt azonban nem születnek a napi ügyeket érintő operatív döntések - fűzte hozzá Kökény Mihály.

A politikus közölte: ez a felelősségmegosztás már elegendő szakpolitikai befolyást biztosít az állam számára, aminek feladata, hogy betartassa az egységes társadalombiztosítási kereteket, és határt szabjon a profitérdekek érvényesítésének.

Az államnak ugyanakkor szüksége van a befektetők szolgáltatásszervezési tapasztalataira és pénzére, így fontos, hogy az operatív feladatokban megfelelő teret biztosítson számukra - mondta Kökény Mihály.

Stabilitás és fejlesztés

Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke hangsúlyozta: a befektetők pénzére nemcsak a pénztári stabilitás miatt van szükség, hanem az egészségügy fejlesztése érdekében is.

Kökény Mihály hozzátette: éppen ezért határoztak úgy, hogy pénztártagonként 12 ezer forint az az indulási licitár, amit a biztosítóknak meg kell fizetniük.

Így, ha a befolyt pénzből levonásra kerül a pénztári stabilitás védelmére kalkulált összeg, akkor is marad 60-70 milliárd forint, amit az egészségügy fejlesztésére lehet fordítani - magyarázta a politikus.

Ki érti?

Sok az olyan orvos, aki kollégái előtt szégyelli, titokban mégis egyetért az egészségügyi reformmal - mondta az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke.

Kökény Mihály úgy véli: nagy a felelősségük abban, hogy elmagyarázzák az embereknek, ki nyer ezzel a rendszerrel, amely kiszámíthatóbb és átláthatóbb lesz, mint a mostani, a betegek pedig olyan lehetőségekhez, tájékoztatáshoz jut, amilyenhez eddig nem tudott.

"Azt hiszem, hogy a félreértések nagy része és az ellenérzések tömege is abból származik, hogy nem értik a rendszert" - közölte Kökény Mihály.

Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke arról is beszélt, hogy a kormány azért a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetésével kezdte az egészségügyi reformot, mert a tavalyi választások után égetően szükségessé vált a bevételek növelése és a kiadások csökkentése.

Hanganyag: Exterde Tibor

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Küszöbön a hátraarc – Kína lemondhat a gazdasági világelsőségről?

Küszöbön a hátraarc – Kína lemondhat a gazdasági világelsőségről?

A folyamatos gazdasági lassulás miatt Kína szelete a világgazdaság tortájában zsugorodásnak indulhat – mondta az InfoRádióban a Danube Institute vezető kutatója. Horváth Csaba Barnabás szerint ezzel együtt az ázsiai ország megtarthatja az Egyesült Államok mögötti második helyét a világhatalmak rangsorában, ugyanakkor az újonnan iparosodó, gyorsan fejlődő dél-ázsiai országok is egyre kedvezőbb helyzetbe kerülhetnek.

Gulácsi Péter kimaradt a keretből, Angliából hívott meg újabb újoncot a kapitány

Marco Rossi, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya kijelölte az októberi Nemzetek Ligája-mérkőzésekre készülő keretét. A névsorban ismét szerepel újonc, a nyáron Angliába szerződött Szűcs Kornél. Még nagyobb meglepetés, hogy Gulácsi Péter, aki a legutóbbi forduló után is beválasztottak a Bundesliga „Hét csapatába”, kimaradt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.01. kedd, 18:00
Csató Gábor
az Országos Mentőszolgálat főigazgatója
Közel két éve nem történt ilyen a forinttal - Mi vár ránk 400 fölött?

Közel két éve nem történt ilyen a forinttal - Mi vár ránk 400 fölött?

Ha csupán a jelenlegi trendeket nézzük, akkor már csak idő kérdésre, hogy mikor lépi át az euró-forint árfolyama a lélektani szempontból kritikusnak mondható 400-as szintet, a grafikonon ráadásul most olyan dolgokat is láthatunk, melyek még nagy bajt hozhatnak a forint számára. Megnéztük, hogy mi várhat a forintra, ha valóban átüti a 400-as szintet az árfolyam. Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 1. 14:16
×
×
×
×