eur:
393.3
usd:
353.92
bux:
72415.44
2024. szeptember 6. péntek Zakariás

Swarzenegger és Bush tudományos kérdésről vitázik

Heves vitákkal tarkított tömegmozgalom indult az Egyesült Államok tagállamaiban a súlyos betegségek gyógyításával kecsegtető embrionális őssejtek kutatásának támogatására. Bush elnök múlt heti vétója után Kaliforniával az élen komoly pénzeket áldoznak egyes amerikai államok költségvetéséből az embrionális őssejtekkel folytatott kísérletekre.

Miközben az Egyesült Államok elnöke pályafutása során első ízben megvétózta a törvényhozásban megszavazott javaslatot, az embrionális őssejtek kutatásának állami támogatására, máris több amerikai államban bejelentették: fittyet hányva az össz-szövetségi finanszírozás tilalmára, saját költségvetésükből milliókat áldoznak a petesejtekből eltávolított őssejtekkel folytatott kísérletekre.

A tiltakozók hangadója Kalifornia állam kormányzója, Arnold Swarzenegger, aki maga is segített Bushnak újraválasztási kampányában. Ám az őssejt-kutatások korlátozásában hosszú idők óta nem ért egyet Washingtonnal.

A legnépesebb amerikai állam most 150 millió dollárt utalt át embrionális őssejtek tanulmányozásával foglalkozó kutatóintézeteknek.

Illinois állam kormányzója 5 millió dollárt ajánlott fel ugyanilyen célokra.

A republikánus és a demokrata párti politikusok egymást túlharsogva adják hírül ellenvéleményüket Washingtonnal. És úgy tűnik, az embrionális őssejt-kutatás is hangos témája lesz a közelgő választási kampánynak az Egyesült Államokban.

Kormányzójelöltek - például Mariland államban - a végtagbénultak és a Parkinson-kóros betegek speciális ellátó otthonaiban tett, látványos látogatásaikkal demonstrálták szembenállásukat Bush elnök vétójával.

Pálóczi Katalin professzor, az Országos Gyógyintézeti Központ immunológiai osztályának vezetője korábban úgy nyilatkozott az InfoRádiónak, hogy egyebek közt a Parkinson-kór és az 1. típusú fiatalkori diabétesz azok a tudományterületek, ahol előrehaladottak a kutatások az őssejtes terápiák kifejlesztésére.

A nemzetközi hírügynökségek az amerikai államok felhördülése kapcsán megjegyzik, hogy a Bush-vétó után Coloradóban tiltakozó tömegtüntetés volt.

Missouriban pedig odáig jutott a vita, hogy novemberben valószínűleg népszavazást rendeznek a kérdésről.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Vihar előtti csend a tőzsdéken

Vihar előtti csend a tőzsdéken

A hét korábbi részében látott eladási hullám után mostanra inkább megnyugvás látszik a tőzsdéken. Az amerikai indexek tegnap vegyesen teljesítettek, míg Ázsiában szintén felemások voltak a mozgások, egyedül a japán piac került nagyobb mínuszba a kamatemelési várakozásokra ráerősítő júliusi bérstatisztikákat követően. Ami az európai tőzsdéket illeti, a globális hangulattal összhangban itt is oldalaznak a vezető indexek. Nincs ma hiány makroadatokból, itthonról és az EU-ból kiskereskedelmi statisztikák jöttek, míg az Egyesült Államokban többek között az ADP-munkanélküliség számait közölték. Az igazán fontos NFP munkaerőpiaci statisztika holnap érkezik az USA-ból.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×