A Magyar Orvosi Kamarával is egyeztetett a Belügyminisztérium arról a több egészségügyi szakszervezet által kifogásolt törvénytervezetről, amely az ágazat munkaszervezési szabályait módosítaná. A szervezet főtitkára szerint elfogadhatatlan a javaslat.
A Magyar Orvosi Kamara szerint a törvénytervezet kevesebb pénzért és pihenésért cserében több munkát követelne meg az egészségügyi dolgozóktól – mondta az InfoRádióban Svéd Tamás, a köztestület főtitkára. Szerinte a dolgozókat ez a törvénytervezet további munkavégzésre kötelezné, akár a korábban önként vállalt túlmunka helyett kötelező jelleggel is, tehát az eddigi kettő helyett ezután már akár hat ügyeletre lehetnének kötelezhetők.
Kevesebb pénzhez és kevesebb pihenéshez jutnának a dolgozók, pedig egy ügyelet után kötelezően legalább 11 óra pihenés járt egy dolgozónak, összesen 8 óra pihenőidő járna két ügyelet között, ez alapján akár két egymást követő hétköznapon is be lehetne osztani az embereket ügyeletre. Mostantól a törvényi szabályozás jelenlegi formája szerint akár a várandós kismamák, akár a krónikusan beteg orvosok is presszionálhatók ügyelet elvállalására – sorolta a kifogásaikat a főtitkár.
Hozzátette azt is, hogy eddig ezt az orvosok ezt saját vállalásuk alapján, a család, a szabadidő rovására, önként vállalták, mostantól erre akár kötelezhetők lennének. A tervezet szerint a beosztásról a kórház vezetése döntene, ez pedig magában hordozza a nyomásgyakorlás lehetőségét is.
"Ennek tömeges felmondás lehet a következménye"
– jelentette ki az orvosi kamara főtitkára. Mint mondta: azok, akik eddig bizonytalanok voltak, hogy a közellátásban maradjanak-e, ezeket a változásokat egy komoly pofonnak élnék meg, míg a nyugdíjas korúak közül többen választanák akár a nyugdíjat. És az is fenyeget, hogy tovább csökken az egészségügyi dolgozók létszáma, noha eddig súlyos volt a hiány.
"Az orvosi kamara jelenleg azt tudja eredményként felmutatni, hogy a törvénytervezet egyelőre nem kerül az Országgyűlés elé, hanem folytatódnak az egyeztetések" – mondta az InfoRádióban Svéd Tamás, a köztestület főtitkára.
KAPCSOLÓDÓ HANG
KezdőlapBelföldMOK: orvosok és ápolók tömeges felmondása várható, ha nem változik a törvénytervezet
A jogszabály nyári módosítása azt eredményezte, hogy meredeken emelkedni kezdett az elbírálásra váró kérelmek száma és a várakozási idő is, miközben a Migrációkutató Intézet tanulmánya szerint 12 millió olyan ember él Németországban, aki nem rendelkezik német útlevéllel. Párducz Árpád az InfoRádióban elmondta: ha az előre hozott választás eredményeként kormányra kerül a CDU/CSU pártszövetség, vélhetően visszatérnek a korábbi, sokkal szigorúbb szabályozáshoz.
Sorjáznak a nevek, kivel dolgozik majd együtt Donald Trump a következő elnöksége alatt. Nyíltan migrációellenes és Izrael-barát politikusok kerülnek majd fontos pozíciókba, a legfontosabb külügyi posztokat pedig olyanok tölthetik be, akik támogatnák Ukrajnát, de nem a végletekig - mondta az InfoRádióban Veres Kristóf György, a Danube Institute külkapcsolati vezetője.
Tegnap szintén rossz napja volt a forintnak, 411-ig gyengült a jegyzés a dollár jelentős erősödésének hatására, innen jött vissza 408 környékére, ezen a szinten kezdi a mai napot. A dollár ma reggel is gyengül, ez jellemzően nem tesz jót a forintnak.