eur:
393.3
usd:
353.92
bux:
72415.44
2024. szeptember 6. péntek Zakariás

Rómában próbálják megoldani a közel-keleti válságot

Rómában megkezdődött a libanoni válság rendezéséről szóló nemzetközi konferencia, de kétséges, hogy az egynapos tanácskozás a harcok gyors leállításához vezethet-e. Libanon és több európai ország azonnali tűzszünetet akar. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia szerint viszont először a konfliktus okait kell felszámolni és csak azután lehet fegyvernyugvásról beszélni.

A Condoleeza Rice amerikai külügyminiszter által összehívott római konferencián több európai állam, Oroszország, valamint a mérsékelt arab államok vesznek részt. Libanont Fuád Szinjóra miniszterelnök képviseli.

A leginkább érintett felek azonban, így Izrael, valamint a Hezbollah és annak pártfogói, Irán és Szíria nincsenek jelen.

A fő kérdés a tűzszünet. Libanonnal és a legtöbb európai résztvevővel szemben ugyanis Washington és London nem akar azonnali fegyvernyugvást, hanem inkább a konfliktus úgymond "mélyebben meghúzódó kiváltó okait akarja felszámolni".

Az arab, az európai uniós országok és az ENSZ főtitkára szerint a harcok olyan sok áldozatot követeltek és olyan sokan menekültek el, hogy azonnali tűzszünet szükséges. A többi fél - az Egyesült Államok és Nagy-Britannia - a fennálló status quo megváltoztatásában érdekeltek, ezért ők azon az állásponton vannak, hogy az azonnali tűzszünet nem vezetne célra. Szerintük az izraeli hadműveletek megteremtenék a lehetőségét annak, hogy új alapokról tárgyaljanak - mondta Paragi Beátát, a Corvinus Egyetem Közel-Kelet szakértője az InfoRádióban.

Mindez arra utal, hogy egyhamar nem érhetnek véget a harcok. Condoleeza Rice kiszivárgott rendezési javaslata szerint két lépcsőben több tízezres békeerőt küldenének Dél-Libanonba, és helyreállítanák a területen a libanoni kormány hatalmát.

Mindezt azonban csak akkor, ha a Hezbollah elfogadja a tervet. Ha nemet mond, akkor Washington zöld utat ad Izraelnek a szervezet felszámolásához. Egy másik feltétel az, hogy Izrael 30 kilométeres ütközőzónát hozhasson létre, azért, hogy a Hezbollah ne tudja rakétáival elérni a zsidó államot.

Szajíd Haszán Naszrallah, a libanoni Hezbollah vezetője a szervezet tévéadójában elutasította az amerikai feltételeket.

Naszrallah arról beszélt, hogy a Haifánál délebbre fekvő célpontokat is támadni fognak. Mindezt azért, mert Izrael, úgymond, nem hagyott más lehetőséget. Naszrallah szerint a Hezbollah nem fogadhat el Libanonra nézve megalázó feltételeket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Vihar előtti csend a tőzsdéken

Vihar előtti csend a tőzsdéken

A hét korábbi részében látott eladási hullám után mostanra inkább megnyugvás látszik a tőzsdéken. Az amerikai indexek tegnap vegyesen teljesítettek, míg Ázsiában szintén felemások voltak a mozgások, egyedül a japán piac került nagyobb mínuszba a kamatemelési várakozásokra ráerősítő júliusi bérstatisztikákat követően. Ami az európai tőzsdéket illeti, a globális hangulattal összhangban itt is oldalaznak a vezető indexek. Nincs ma hiány makroadatokból, itthonról és az EU-ból kiskereskedelmi statisztikák jöttek, míg az Egyesült Államokban többek között az ADP-munkanélküliség számait közölték. Az igazán fontos NFP munkaerőpiaci statisztika holnap érkezik az USA-ból.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×