eur:
392.19
usd:
362.75
bux:
73438.29
2024. július 29. hétfő Flóra, Márta

Hogyan beszéljünk le egy országot az atombombáról?

Felpörgött a diplomácia azt követően, hogy Észak-Korea közölte: nukleáris fegyvert készül tesztelni. A phenjani rezsimmel általában elnézőbb Kína is önmérsékletre szólította fel szomszédját, és tárgyalnak majd a kérdésről a kínai, dél-koreai és japán vezetők is. Észak-Korea azzal indokolta az atomkísérletet, hogy az megerősíti biztonságát az Egyesült Államok fenyegetésével szemben.

Észak-Korea nem közölte, mikor hajtja végre a nukleáris robbantást, de jelezte: így akarja bizonyítani, hogy valóban van atombombája.

A BBC-nek sikerült megszólaltatnia egy észak-koreai illetékest, Pak Mion Guk-ot, aki azt állította: az Egyesült Államok ellenséges magatartása kényszeríti rá Phenjant a kísérletre.

A politikus elmondta: az Egyesült Államok szándékosan növeli a feszültséget, többi között azzal, hogy hadgyakorlatokat tart, és gazdasági nyomás alá helyezi Észak-Koreát.

Mi ezt hadüzenetnek tartjuk, a nukleáris fegyver az önvédelmünket szolgálja - fejtegette Pak Mion Guk.

A világ megosztott

A nemzetközi közösséget nem hatják meg Phenjan érvei, de megosztott abban, hogyan reagáljon. Az Egyesült Államok provokációnak nevezte az észak-koreai bejelentést, a hasonlóképpen keményvonalas Japán pedig elfogadhatatlannak minősítette az atomtesztet.

Ugyanakkor Phenjan szomszédai, Dél-Korea és Kína eddig úgy tudtak befolyással lenni Észak-Koreára, hogy óvatos párbeszédet folytatottak vele.

A megbékélésben érdekelt Szöul közölte: nem fogja tolerálni, hogy északi szomszédjának atomfegyvere legyen. Jim Hoare, Nagy-Britannia volt phenjai ügyvivője szerint Kína most hasonló dilemmával szembesül, mint Dél-Korea.

"Ha támogatod őket, akkor befolyással vagy rájuk. Ha megvonod a támogatást, oda a befolyás. Ha Észak-Korea tényleg ellenségessé válna, az pusztító hatással lenne Kínára, Dél-Koreára és talán Japánra is. Tehát nagy a nyomás, hogy folytatódjon a párbeszéd" - mondta a volt diplomata a BBC-nek.

Kofi Annan ENSZ-főtitkár szerint Észak-Korea semmit nem nyerne az atomkísérlettel, mivel az csak nemzetközi bírálatokat váltana ki.

Csörtetnek

Phenjan már évekkel ezelőtt nukleáris hatalomnak nyilvánította magát, és hírszerző ügynökségek szerint több nukleáris robbanófejjel is rendelkezik. Az ország azonban eddig azonban nem nyilatkozott arról, hogy ki is próbálná ezeket a fegyvereket.

A kardcsörtetés egyik oka, hogy továbbra is kereskedelmi szankciók vannak érvényben az országgal szemben, amely segélyekre szorul. Amerikai és más illetékesek szerint azonban a büntetőintézkedések által sújtott északi cégek fegyverkereskedelemmel is foglalkoznak.

Észak-Korea viszont a szankciók miatt közel egy éve nem hajlandó részt venni az atomprogramjáról szóló hatoldalú tárgyalásokon, melyek célja az, hogy rábírják Phenjant a nukleáris fegyverkezés feladására.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Márton Anna nyerte a magyarok párharcát, Szűcs Luca is a legjobb nyolc között

Márton Anna 15-7-re verte Pusztai Lizát, Szűcs Luca 15-10-re a világbajnoki harmadik, bolgár Joana Ilievát, két magyar jutott a legjobb nyolc közé a női kardvívók egyéni versenyében. A folytatásban Márton Anna Olha Harlannal, Szűcs Luca Sara Balzerrel vív majd.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.29. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Esni kezdett a forint, meglódult a dollár

Esni kezdett a forint, meglódult a dollár

A múlt heti nagy hullámvölgy után hétfőn reggel stabilan kezdett a forint a főbb devizákkal szemben, aztán esésbe váltott, miközben meglódult a dollár. Az euró jegyzése délutánra 393 közelébe, a dolláré 363-ig emelkedett. Amint makronaptárunkból kiderül: egy kifejezetten mozgalmasnak ígérkező hét indult és holnaptól kell nagyon résen lenni, és elsősorban az Egyesült Államok felőli adatokra kell figyelni, amelyek akár nagy kilengéseket is hozhatnak a főbb devizákon és a piaci hangulaton keresztül a forintnál is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×