eur:
396.46
usd:
360.15
bux:
71984.74
2024. szeptember 12. csütörtök Mária

Etyeken tesztelhetik a kis műholdakat

A volt szocialista országok közül elsőként Magyarország kezdte meg a csatlakozást az Európai Űrügynökséghez. A kormány tavaly döntött úgy, hogy a folyamatot le kell zárni, és az ügynökség teljes jogú tagjává kell válni. Ez tudományos és gazdasági szempontból is fontos lenne, mert megnyílnának azok a programok, lehetőségek, amelyek jelenleg még nem elérhetők a magyar kutatóknak, vállalkozásoknak.

A felkészülés szempontjából nagyon jól áll Magyarország, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azonban szeretné kikérni az Európai Űrügynökség, az ESA szakértőinek véleményét is arról, hogy valóban készen állunk-e a csatlakozásra - mondta az InfoRádiónak a tárca államtitkára.

Kovács Kálmán hozzátette: csak az a kérdés, hogy a jelen körülmények között lesz-e pénz arra, hogy Magyarország a teljes tagság eléréséhez szükséges, az átlagos tagdíj ötszörösét kitevő összeget befizesse az Európai Űrügynökségnek.

Lehetséges az is, hogy Magyarország először csak társult tagja legyen a szervezetnek - közölte az államtitkár.

A teljes tagság esetén viszont lehetőség nyílna arra, hogy a magyar szakértők is részt vegyenek az Európai Űrügynökség projektjeiben, így többek között a Galileo-programban is - mondta Kovács Kálmán.

Tesztközpont

Ezzel akár elérhetővé válna az a cél, hogy Magyarország legyen a kisméretű műholdak tesztelő központja, Etyek térségében - fűzte hozzá az államtitkár.

A környezetvédelem annyiban kapcsolódik az ESA-hoz, hogy az utóbbi három évben az Európai Unió az űrkutatásra szánt támogatások mintegy 70 százalékát a környezet megismerésével kapcsolatos kutatás-fejlesztési feladatokra adja - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára.

Elsősorban környezeti, környezetbiztonsági kérdésekben fejleszt a két nagy program, a Galileo és a Geos is, ez utóbbi döntő részében környezetvédelmi projekt - mondta Kovács Kálmán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő: januártól magyarként jön az orosz olaj Ukrajnán át, a biztosítás a kulcs

Szakértő: januártól magyarként jön az orosz olaj Ukrajnán át, a biztosítás a kulcs

Hétfőn jelentette be a Mol, hogy sikerült megállapodnia az Oroszországból Ukrajnán át érkező kőolaj folyamatos tranzitszállításáról. Az InfoRádió Hortay Olivért, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágának vezetőjét kérdezte a részletekről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.12. csütörtök, 18:00
Hiller István
a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselője, a párt választmányi elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 12. 07:57
×
×
×
×