Magyar idő szerint szerda hajnalban rendezték Donald Trump és Kamala Harris amerikai elnökjelöltek első tévévitáját. A két politikus hivatalos eseményen korábban még soha nem találkozott, vitázott vagy beszélt egymással, így nagy érdeklődés övezte a szópárbajukat.
Magyarics Tamás a vitát követően készített gyors felmérések adatait összegezve azt mondta az InfoRádióban, hogy a megkérdezettek több mint 80 százalékának nem változott az eddigi álláspontja, csaknem 14 százalék válaszolta azt, hogy a tévévitát látva esetleg elgondolkozik azon, hogy mégsem az eddigi támogatottjára szavaz a novemberi voksoláson, és mindössze négy százalék mondta azt, hogy valószínűleg megváltoztatja a véleményét.
A külpolitikai szakértő szerint a mostani vita nem dönti el a Kamala Harris és Donald Trump közötti versenyt, bár az első kommentárok többsége a jelenlegi alelnököt hozta ki győztesnek.
Úgy véli, Kamala Harrisnek kevesebb vesztenivalója volt, mivel az országos ismertséget tekintve Donald Trump jobban áll, 90 százalékra mérik, míg előbbi ismertsége 70 százalék körül volt a legutóbbi közvélemény-kutatások alapján.
Az ELTE emeritus professzora hozzátette: az alelnök jól élt a mostani lehetőséggel, „meg tudta mutatni magát” a széles nézőközönségnek, inkább ő tudott érvényesülni ebben a vitában, mint Donald Trump, illetve fontos lehet a jövő szempontjából, hogy azok az emberek, akik nem követik napi szinten a politikát, most megtudhattak valamit Kamala Harris aktuális elképzeléseiről.
Ezzel együtt Magyarics Tamás szerint az amerikai alelnök egy-két fő kérdést, területet leszámítva „nem igazán akart belemenni a részletekbe”, viszont kiemelten beszélt a kisvállalkozók helyzetéről, segítéséről, a gyermeknevelési támogatásokról és kedvezményekről, a lakáskeresések megkönnyítéséről, a lakhatási kérdésekről.
A külpolitikai szakértő megjegyezte: nagy kérdés, hogy a különböző elemzések, kommentárok hatására mennyire változik meg az emberek véleménye a két jelölt alkalmasságát illetően. Kiemelte, hogy a közismert személyiségek, celebritások kiállása is befolyásolhatja a társadalom véleményét, amivel arra utalt, hogy a vita után Taylor Swift az Instagramon közölte: Kamala Harrisre fog szavazni novemberben.
Magyarics Tamás úgy véli, most még nem érdemes mérleget vonni vagy jóslatokba bocsátkozni, a következő napokban dől el, milyen hatása lesz a tévévitának a választópolgárok körében. Arra azonban felhívta a figyelmet, hogy a vita helyszínén külön stúdiót rendezett be a szintén demokrata szimpatizáns CNN, és
meghívott tizenhárom független, nem elkötelezett politikai szakértőt, akik közül nyolcan azt mondták, hogy Kamala Harris jobban teljesített, mint Donald Trump, akit csak öten hoztak ki győztesnek.
A vitát egyébként nem véletlenül rendezték Philadelphiában, Pennsylvania állam legnagyobb városában, ugyanis akár a végeredmény szempontjából is kulcsfontosságú lehet, hogy ki fog győzni ebben az államban.
A szakértő hozzátette: maga a tévévita meglehetősen heves és éles hangvételű volt, igaz, a korábbi Biden–Trump vitához hasonlóan ezúttal is kikapcsolták annak a jelöltnek a mikrofonját, aki nem kapott szót. Az ABC News közvetítésében azonban a megosztott képernyőn jól lehetett látni, hogy Donald Trump, illetve Kamala Harris milyen arckifejezésekkel reagált a másik mondataira. „Főleg Kamala Harrisnek voltak élénk gesztikulációi, olykor gúnyos nevetései, illetve sokszor összeráncolta a szemöldökét, ez a testbeszéd pedig azért elég sokat elárult” – jegyezte meg az ELTE emeritus professzora.
Egy kicsit meglepte, hogy Donald Trump visszafogottabb volt ahhoz képest, mint amilyen általában szokott lenni az ilyen vitákban, ugyanakkor érthető, hogy így szerepelt és ezt a hangvételt választotta, ugyanis
„visszaütött volna neki, hogyha egy női jelölttel szemben agresszíven lépett volna fel”.
Magyarics Tamás szerint nagyon fontos időszaka következik a kampánynak, nem lehet most leállni, a két elnökjelölt vélhetően bejárja az egész országot, és a kampánycsapatok kiemelt figyelmet fordítanak majd a billegő államokra. Donald Trump például Georgiába látogat a következő napokban.
A demokraták már tettek javaslatot egy következő vitára, amitől sem a Republikánus Párt, sem Donald Trump nem zárkózott el. Ha lesz még egy elnökjelölti vita, azt vélhetően a Fox News rendezné valamikor októberben, és Magyarics Tamás megítélése szerint ebben az esetben meglenne az esély és a lehetőség arra, hogy „kiegyensúlyozottabb legyen a műsorvezetés, mint most az ABC esetében volt”.