eur:
414.8
usd:
400.18
bux:
78665.14
2024. december 20. péntek Teofil
BKK-Arriva Mercedes busz
Nyitókép: BKK

Egy új rendelet 50 milliárdos lyukat üt a BKK költségvetésén

Megtiltotta a kormány az önkormányzati cégek faktorálási szerződéseit, de eddig így segítette a főváros a BKK működését. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint a lépés az idei költségvetést még nem érinti, de jövőre gondot okoz majd.

Jelentősen megnehezíti Budapest pénzügyi mozgásterét egy friss kormányrendelet, mert megtiltja a főváros által kényszerűségből alkalmazott pénzügyi megoldást, amellyel 50 milliárd forint működési forráshoz juttatták a BKK-t – írja a hvg.hu.

Egy kedd este megjelent és szerdán már hatályba is lépett kormányrendelet szerint „az önkormányzat közvetlen vagy közvetett többségi tulajdoni részesedésével működő vagy az önkormányzat közvetlen vagy közvetett többségi befolyása alatt álló gazdasági társaság önkormányzattal szemben fennálló követelése átruházására irányuló szerződést érvényesen nem köthet”. Ez az önkormányzati cégek szabad szerződéskötési jogát korlátozza, mert önkormányzati cégeknek tilos követelésátruházást jelentő faktorálási szerződést kötni. Csakhogy a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kötött ilyen faktorálási szerződést, 50 milliárd forintos értékben, mert önerőből a főváros nem tudott volna likviditási hitelt felvenni, így ez a pénz hiányzott volna a BKK éves költségvetéséből.

A portálnak Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a kormánydöntésről azt mondta: az a nyár elején már aláírt faktorálási szerződést nem teszi semmissé, mert az nem visszaható hatályú, így csak a jövőre vonatkozóan tiltja meg az ilyen szerződések kötését. Kiss Ambrus szerint a 2024-es fővárosi költségvetés egyensúlyát ez a fejlemény nem érinti, nincs csődközeli helyzet, nincs likviditási, pénzügyi válsághelyzet sem. A 2025-ös költségvetést viszont érinti, így jelenleg vizsgálják a kormánydöntést és annak hatásait.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.20. péntek, 18:00
Lehel László
a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója
Uniós csúccsal ért véget a magyar EU-elnökség – von der Leyen és Orbán Viktor is számot vetett

Uniós csúccsal ért véget a magyar EU-elnökség – von der Leyen és Orbán Viktor is számot vetett

A magyar uniós elnökség mérlege kedvező, hiszen számos fontos döntést hoztak az európai belső és külső kapcsolatok erősítése érdekében, beleértve Románia és Bulgária teljes Schengen-integrációját. Az ukrajnai háború továbbra is az unió fő prioritásai közé tartozik: az EU célja, hogy 2025-ig stabil finanszírozást biztosítson az országnak, miközben az ottani energiabiztonságot és az újjáépítést is támogatja – értékelték a helyzetet az Európai Unió csütörtöki csúcstalálkozóját követően Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Orbán Viktor magyar miniszterelnök, valamint Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke értékelték.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 19. 22:25
×
×
×
×