eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
A kelet-ukrajnai háború áldozatainak emlékfala előtt megy el egy nő Kijevben 2022. május 23-án. A fegyveres konfliktus 2014 márciusában robbant ki a az oroszbarát szakadárok és az ukrán hadsereg között a Donyeck és Luhanszk megyék feletti fennhatóságért.
Nyitókép: MTI/AP/Natacha Pisarenko

Kijev ébredőben: a háborút nem felejtik, de élik mindennapi életüket a helyiek

Az éttermek újra megtelnek, és nappali partikat is tartanak az ukrán fővárosban, de a háború árnyéka ott lebeg a mindennapok felett.

Technozene és kézműves termékek: Kijev egy csinos udvarában az élet úgy zajlik, mintha az elmúlt négy hónap meg sem történt volna. Legalábbis látszólag: Jana Koval, az egyik ruhastand üzemeltetője elmondta a The Guardian újságíróinak, hogy bevételét a fegyveres erőknek adományozza. Pultján háborúellenes szuvenírek és Putyint gúnyoló apróságok is vannak.

"Próbáljuk folytatni az életünket, de a fájdalom folyamatosan ott van velünk" - fogalmaz.

Vissza a régi kerékvágásba

Lassan négy hónappal azután, hogy Moszkva megtámadta Ukrajnát, a fővárosban újra a normalitás jeleit tapasztalhatja a látogató: eltávolították a tankcsapdákat az utcákról, a parkokban családok sétálnak, a teraszok megtelnek koktélozó fiatalokkal. Kijevet két hete nem bombázzák, a legtöbb ember már figyelmen kívül hagyja a légvédelmi szirénák jelzéseit is.

Este tizenegykor azért még életbe lép a kijárási tilalom,

de szombaton délutáni bulit tartottak azoknak, akik már nem akarnak lemondani a zenéről és a táncról.

"Azért ne dőljenek be a dolognak: még mindig háborúban állunk. Mindenki erről beszél, mert valahogyan mindenki életére hat" – mondta Anna Levcsuk, az egyik pizzéria tulajdonosa. Az ő éttermük megtelik, de kevesebb ember érkezik így is a megszokottnál. Az emberek ugyanakkor eljönnek, ha születésnapot akarnak ünnepelni, vagy valamilyen egyéb jeles alkalomból fontos számukra, hogy étterembe menjenek, Levcsuk megérti őket: mindenkinek ki kell engednie valahogyan a gőzt.

A háborút nem felejtik

Az éttermekben és bárokban ugyanakkor mindenhol fontosnak tartják, hogy a háborút elítélő üzeneteket hordozó palkátokat, képeket vagy képeslapokat helyezzenek ki: háború- és Putyin-ellenes tarkítják minden utcasarkon a falakat. Levcsuk azt is elmondta, hogy nem használják már az oroszt: csak ukránul szólnak a vendégekhez.

Valerij Sevcsenko galériatulajdonos is arról számol be, hogy kezd üzletébe visszatérni az élet.

"Szellemváros volt Kijev, de most ismét kezd megtelni élettel. Belefáradtunk a félelembe, de persze nem felejtjük el, hogy háború van"

- fogalmaz.

A nyár beköszöntével a kijeviek a Dnyeper közelségét is kiélvezik. Igaz, a hatóságok figyelmeztetik őket arra is, hogy a fel nem robbant lőszerek a fürdőzést is veszélyessé tehetik, a háborús helyzet miatt pedig senki nem teheti vízre saját hajóját vagy csónakját. A veszély nagyon is valós: nemrég egy odesszai férfi alatt családja szeme láttára robbant fel egy vízi bomba.

Fiatal életeknek vetnek véget a harcok

Kijevben is mindennapos a kontraszt a háború és a mindennapi élet közt. Roman Ratusnyij aktivistát most temették el: a férfi a Majdan-tüntetések egyik résztvevője volt, aki idővel egyre népszerűbbé vált, majd a háború elején belépett a hadseregbe. Halála annak a szimbóluma, mit jelent ez a háború a fiatal generáció számára.

Naponta 200 ember hal meg a harcokban.

A kijevi velodromot is újra megnyitották több hónap után: Anton Kulak barátaival biciklispólózik itt, de most sokkal nehezebben tudják összeállítani csapatukat, mint régen. A hiányzók mind a fronton vannak. Kulak azt mondja, nagyon élvezi a játékot, amely azonnal messzire röpíti a gondoktól.

"Aztán megszólal a légiriadó, és mindennek vége. Újra tudom, hogy itt vagyok" – fogalmaz.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra számít, hogy a héten zajló uniós csúcs idején az oroszok erősebben fogják támadni országát. A találkozón dőlhet el, támogatják-e Ukrajna csatlakozását au EU-hoz.

"Számítunk erre, készen állunk" - fogalmazott.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Váratlan fordulat az építőiparban: a külföldi munkaerő már nem jön Magyarországra

Jelentős kihívásokkal néz szembe az utóbbi években a hazai építőipar, így talán soha nem volt még akkora jelentősége a technológiai újításoknak, mint manapság. Hol tartunk most az építőipari ciklusban? Elértük már a mélypontot vagy továbbra is lefelé tartunk? Mire számíthatunk a következő években az iparág és a technológiai újítások terén? Többek között ezekről kérdeztük Ézsiás Miklóst, a zsaluzatokkal, állványzatokkal és mérnöki szolgáltatásokkal foglalkozó PERI Magyarország ügyvezető igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×