eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Kétségbeesett segélykiáltás: Ételt üzemanyag helyett!

Zavargások robbantak ki Mozambikban, miután meredeken emelkedtek az élelmiszerárak, főként a bioüzemanyagok növekvő előállítása miatt. Közben több civil szervezet arra figyelmeztet, hogy tömeges éhínséget okozhat, ha a jövőben az afrikai földeken nem élelmiszereket állítanak elő.

Az afrikai államok kormányait a fejlett világ arra bátorítja, hogy ösztönözzék a bioüzemanyagok előállításához szükséges növények termesztését, ami az indoklás szerint munkahelyeket teremt, fellendíti az exportot, és hozzájárul az energiaellátás biztosításához.

Az érintett országok bele is vágtak a tervek megvalósításába, zöld forradalmat hirdetve, az olajexportáló országok mintájára egyfajta zöld OPEC távlati képét felfestve.

Az afrikai civil szervezetek ugyanakkor kétségbeesett hangú közleményben kérik a kormányokat, hogy hirdessenek moratóriumot a bioüzemanyagok előállítására, mert élelmiszerellátási szempontból Afrika a legsebezhetőbb kontinens, így tömeges éhezést okozhat a zöld forradalom.

"Meg kell védenünk az élelmiszerellátást, az erdőket, a folyókat és tavakat, valamint a farmerek és bennszülött népek érdekeit a bioüzemanyag-gyártók agresszív nyomulásától" - olvasható a civil mozgalmak ernyőszervezeteként működő Afrikai Biodiverzitás Hálózat felhívásában.

Az aláírók úgy vélik, hogy az energiaültetvények létesítése visszatérés a gyarmati időszak monokultúrás növénytermesztéséhez, amely az exportcélokat a helyiek ellátása elé helyezi. Az amerikai Stanford Egyetem egy tanulmánya azt jósolja, hogy az Afrika déli részének fő táplálékát jelentő kukorica termelése a következő 20 évben egyharmaddal csökkenhet.

Az ENSZ két szervezete, a Világélelmezési Program és a Mezőgazdasági és Élelmezési Világszervezet arra figyelmeztetett, hogy évente akár 100 millió tonna gabonát is üzemanyaggá alakíthatnak, ami végzetes lehet az éhezők és az éhezés szélén állók számára.

Ráadásul az utóbbi időben egyre többen kérdőjelezik meg, hogy a bioüzemanyagok előállítása valóban csökkenti-e a felmelegedésért felelős szén-dioxid-kibocsátás csökkentését.

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 4. 21:32
×
×
×
×