eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Emmanuel Macron francia elnök sajtóértekezletet tart Párizsban 2024. június 12-én. Macron pártja a június 9-én tartott európai parlamenti választásokon alulmaradt a francia jobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) párttal szemben, emiatt az államfő feloszlatta a nemzetgyűlést és június 30-ára új parlamenti választásokat írt ki.
Nyitókép: MTI/AP/Michel Euler

Emmanuel Macron: az EU két–három éven belül meghalhat

A francia elnök a Berlini Globális Párbeszéd (Berlin Global Dialogue) konferencia egyik panelbeszélgetésén meglehetősen pesszimista kijelentést tett, szerinte két-három éven belül kieshet a világpiacról az európai államszövetség.

Washington és Peking teljesen lehagyja az Európai Uniót Emmanuel Macron francia elnök szerint, és az unió 2-3 éven belül teljesen kieshet a világpiacról, ha a megszokott gazdasági menetrendet követi - írja a Politico cikke alapján az Index.

Az elnök az ESMT Berlin gazdasági magánegyetem által rendezett Berlini Globális Párbeszéd (BGD 2024) konferencia egyik panelbeszélgetésén úgy fogalmazott:

"Túlszabályozunk és alulmaradtunk a befektetésekkel. Két-három éven belül, ha a klasszikus menetrendünket követjük, kiesünk a piacról […] Az Európai Unió meghalhat, nagyon fontos pillanat előtt állunk."

Emmanuel Macron szerint Európa lemaradásban van az Egyesült Államokkal és Kínával szemben olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint az éghajlatváltozás, a mesterséges intelligencia, a védelem és a biztonság.

Mario Draghi, az Európai Központi Bank egykori elnöke is hasonló figyelmeztetést fogalmazott meg szeptemberben közzétett jelentésében, szerinte az EU-nak hamarosan "egzisztenciális kihívással" kell szembenéznie ha nem alakítja át gazdaságát radikálisan a versenyképessége növelése érdekében.

A francia elnök teljes mértékben támogatja a korábbi bankelnök következtetéseit, és egyetért abban, hogy Európának sietnie kell a reformok végrehajtásával. Úgy véli, Kína és az Egyesült államok sokkal többet fektetnek be és előrébb is járnak. Azt is hangsúlyozta, hogy

az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) tekintve az elmúlt három évtizedben az Amerikai Egyesült Államok 60 százalékos növekedést szállított, Európa csak 30 százalékot.

Emmanuel Macron szerint a jelenlegi szociális modellel az EU rendszere nem tartható fenn. Szerinte a versenyképesség érdekében egyszerűsíteni kell annak érdekében, hogy Európának meglegyen a helye a többpólusú világrendben.

Arról is beszélt, hogy ha Kína és az USA nem tartja tiszteletben a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait, akkor az Európai Uniónak sem kellene így tennie. Hozzátette, nem azt javasolja, hogy váljon protekcionistává, de legyen tisztességes az iparral, a gazdákkal és az emberekkel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×