eur:
411.2
usd:
392.4
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Robert Fico, az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) párt vezetője beszél támogatóihoz a Nyitrában rendezett kampányeseményen 2023. szeptember 12-én. A szlovákiai előrehozott parlamenti választást szeptember 30-án tartják.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Robert Fico szeretné, ha a háború után helyreállna a kapcsolat Oroszországgal

„Ha még ennek a kormánynak a mandátuma alatt véget ér az ukrajnai háború, mindent meg fogunk tenni az gazdasági és az általános kapcsolatok helyreállításáért Oroszországgal” – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök a szlovák és az ukrán kormány közelgő tárgyalása előtt.

A szlovák és az ukrán kormánytagok idén áprilisban már tartottak egy közös kormányülést a kelet-szlovákiai Nagymihályban, ahol Robert Fico szlovák miniszterelnök elmondta, Szlovákia azt kívánja, hogy Ukrajna minél hamarabb az Európai Unió tagja legyen, és biztosan nem fog akadályokat gördíteni ez elé, valamint megosztja csatlakozási tárgyalási tapasztalatait is. A kormányfő az uniós tagságot Ukrajna további békés fejlődése garanciájának tekinti.

A szlovák és az ukrán kormány október 7-én ismét közös tanácskozást tart, ezúttal az ukrán oldalon, Munkácson. Robert Fico várakozással tekint a tárgyalások elé, és kijelentette, kabinetje érdekelt abban, hogy baráti kapcsolatok fűzzék Ukrajnához. A két kormány hétfői együttes ülésén a szlovák miniszterelnök arról fog beszélni, hogy Ukrajnára szükség van mint az alapvető nyersanyagok tranzitországára. „Nemcsak a humanitárius, és talán más területeket érintő terveink végrehajtásáról fogunk beszélni, hanem mindenekelőtt azt várom, hogy nyíltan beszéljük arról, hogyan tudjuk garantálni, hogy Ukrajna továbbra is az alapvető nyersanyagok fontos tranzitországa maradjon, mert ezekre a nyersanyagokra szüksége van Nyugat-Európának” – mondta a kormányfő.

Hozzátette, bár egyes kérdésekben eltérő a véleményük, nagyra értékeli a közte és Denisz Smihal ukrán miniszterelnök között fennálló nagyon jó viszonyt. „Tudom, hogy nyíltan beszélhetek vele ezekről a kérdésekről, arról, hogyan lehet biztosítani az Ukrajnán keresztül Szlovákiába vezető tranzitútvonalakat, mert itt nem csupán arról van szó, hogy mi megkapjuk-e, amire szükségünk van. Olyan feltételeket teremtettünk, hogy Szlovákia elsősorban tranzitország” – mondta, és hozzátette, Szlovákia azzal küzd, hogy az Európai Bizottság óriási nyomást gyakorol rá, hogy keletről nyugatra semmi se menjen.

A szlovák kormányfő egyúttal azt is megjegyezte, az orosz féllel fenntartott kapcsolatokat is meg kell erősíteni, amint megszületik a béke. Úgy fogalmazott, ha még az ő kormányzása alatt véget ér a háború, mindent megtesz majd azért, hogy helyreállítsa a gazdasági és az általános kapcsolatokat Oroszországgal.

„Az Európai Uniónak szüksége van Oroszországra, és Oroszországnak természetesen szüksége van az Európai Unióra”

– hangsúlyozta Robert Fico.

Megjegyezte, hogy minden háború a tárgyalóasztalnál ér véget. „Törekedni fogunk az Ukrajnával való normális, baráti kapcsolatokra is, és azt kívánjuk az országnak, hogy mielőbb érjen véget ez a szerencsétlenség, mert ez mindenki számára az” – mondta a miniszterelnök, és hozzátette, beigazolódott, hogy a konfliktusnak nincs katonai megoldása.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×