eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Medvegyev liberális programot hirdetett meg, de mi lesz belőle?

A szabadság, magántulajdon és a független bíróságok lennének elnöksége fő oszlopai - mondta Dmitrij Medvegyev, Oroszország minden valószínűség szerint következő elnöke. A kijelentések azért is meglepőek, mert Medvegyevet az ellenfelei által tekintélyelvűséggel vádolt Vlagyimir Putyin gyakorlatilag utódjául jelölte ki. Medvegyev hozzá képest békülékenyebb hangnemben beszél például az Egyesült Államokkal való viszonyról is.

Dmitrij Medvegyev jelenleg csak miniszerelnökhelyettes, de két hét múlva már neki tartozhat felelősségel az egész orosz kormány.

A politikus egy szibériai gazdasági fórumon nem sokkal az elnökválasztás előtt hirdette meg programját, amelyet első ránézésre akár liberálisnak is lehet nevezni.

Vágyak és valóság

Az egyik kulcselem például az adóreform és az ÁFA csökkentése. Dmitrij Medvegyev csak politikai frázisokat puffogtatott, amikor azt mondta: úgy kell átalakítani az adórendszert, hogy az államnak legyen elég pénze a társadalmi intézmények fenntartására, de közben nem szabad, hogy külföldre kényszerítsék a vállalkozásokat.

Arról is beszélt azonban, hogy a társadalomnak az egyén, a gazdaság és a sajtó szabadságára kell épülnie és hogy meg kell erősíteni a bíróságok önállóságát.

Az egykori Jukosz-vezér, Mihail Hodorkovszkij elleni per Putyin elnök ellenzéke szerint a szelektív és elfogult igazságszolgáltatás példája volt. Ezeket a szavait az egyik vezető tévéhíradó, a Vesztyi nem is játszotta be, csak röviden összefoglalta.

Kérdés, hogy mennyire fogja fel majd szavait az orosz közvélemény a leköszönő elnöknek címzett bírálatként, és hogy mit valósíthat meg Dmitrij Medvegyev ígéreteiből, ha a nagy tekintéllyel bíró Putyin továbbra is fenntartja befolyását az orosz politikára.

Eddig Amerikát sem bírálta

A szociális kérdésekkel szívesebben foglalkozó elnökjelölt, mentorához képest békülékenyebb hangnemben beszélt az Egyesült Államokról is.

Míg Vlagyimir Putyin a külvilág felé címzett kemény megjegyzésekkel nyerte el a hazafias érzelmű lakosság szimpátiáját, addig Medvegyev azt jegyezte meg: Oroszországot és Amerikát közös értékek kötik össze, és nincs más út számukra, mint az együttműködés. A rakétapajzs és Koszovó említését pedig elkerülte.

Az állami cégeket is irányítsák profik

Medvegyev szólt a magántulajdon védelméről is - akár ezt is merész kijelentésnek lehet venni, mivel Vlagyimir Putyin etatista programja a kiemelt fontosságú iparágak újraállamosítására épült.

Az általa támogatott jelölt szerint azonban "a magántulajdon védelme, a kormány politikájának egyik sarokköve kell, hogy legyen. Ma a kormány nem tesz eleget a tulajdonosok védelméért - mondta.

Dmitrij Medvegyev emellett utalt rá: az a célja, hogy ne politikai kinevezettek, hanem profi menedzserek irányítsák a nagy állami cégeket is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 4. 21:32
×
×
×
×