eur:
394.26
usd:
353.9
bux:
72834.63
2024. szeptember 17. kedd Zsófia

Végül is orosz vagy kanadai az Északi-sark?

Valki László nemzetközi jogászprofesszor szerint a mai napig rendezetlen az Északi-sark jogállása, ezért Kanada és Oroszország nem tart jogosan igényt a sarkvidékre, és a jégtakaró alatt rejlő óriási mennyiségű ásványkincsre. Az egyetemi tanár az InfoRádiónak elmondta, diplomáciai versenyfutás kezdődött az Északi-sarkért, de csak egymás igényének az elismerése rendezné a kérdést.

Jogi eszközökkel jelenleg nem lehet megállapítani, hogy melyik államhoz tartozik az Északi-sark - mondta az InfoRádiónak Valki László nemzetközi jogászprofesszor annak kapcsán, hogy Kanada és Oroszország is igényt tart a területre.

Az egyetemi tanár kifejtette, hogy a nemzetközi jog a partvonaltól kétszáz mérföldes távolságban ismeri el a birtoklást. A vízen és a víz felszíne alatt kizárólag gazdasági övezet érvényesül, beleértve a kontinentális talapzatot is - tette hozzá.

A vita arról folyik, hogy meddig nyúlik a kontinentális talapzat - hangsúlyozta a nemzetközi jogászprofesszor.

Oroszországnak 2001-ben volt egy kérése arra vonatkozólag, hogy ismerjék el, a talapzat Északi-sarkig terjedő része Szibéria folytatása - közölte Valki László.

Úgy lehetne meghatározni, hogy melyik országhoz tartozik az Északi-sark, ha az 1982-es tengerjogi egyezmény értelmében megegyeznének abban, hogy milyen mértékig fogadják el az orosz követelést - mondta az egyetemi tanár.

Valki László szerint diplomáciai versenyfutás zajlik, amely során a felek jelképes gesztusokat tesznek. Ilyen volt a kanadai kormányfő kirándulása, valamint az orosz zászló kitűzése is - emelte ki.

A nemzetközi jogászprofesszor hozzátette, hogy Kanada az 1950-es években jelentette be igényét a területre, és ha ez ellen senki sem tiltakozik száz éven belül, az Északi-sark az övék marad.

Zajlanak az események

Az orosz mini-tengeralattjárók akciója - orosz zászlót juttattak az Északi-sark alatti tengerfenékre - válaszlépésre késztetett több, az északi területek kiaknázásában érdekelt államot is.

Dánia bejelentette, hogy expedíciót indít a térségbe, amelynek feladata az lesz, hogy kimutassák: a Jeges-tenger alatt húzódó Lomonoszov-hátság összeköttetésben van a (Dániához tartozó) Grönlanddal, azaz a sziget folytatása az Északi-sark alatti tengerfenéknek. Ebben az esetben Koppenhága a tengerjogi konvenció értelmében jogot formálhat a pólusig terjedő területre.

Néhány órával később Kanada közölte, hogy két új katonai létesítményt, egy kiképző központot és egy mélyvízi kikötőt létesít az Északi-sarkvidéken, hogy ezzel is alátámassza felségjogát a vitatott térségben.

A felsorolt államok mellett az Egyesült Államok és Norvégia formál jogot az arktikus tengerfenékre, amely különböző tanulmányok szerint a Föld még feltáratlan kőolaj- és földgázkincsének 25 százalékát rejti.

Hanganyag: Nagy Tamás

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.17. kedd, 18:00
Velkey György
a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórházának főigazgatója
Jön az árhullám, érkeznek a friss előrejelzések - Híreink a Magyarországot sújtó dunai árvízről

Jön az árhullám, érkeznek a friss előrejelzések - Híreink a Magyarországot sújtó dunai árvízről

A Duna-menti területek egészén készültség van az árvízveszély miatt, ami a napokban sújtja Közép-Európát és benne Magyarországot. Bécsben már utcákat öntött el a Duna, de Lengyelországban, Szlovákiában és Csehországban is rossz a helyzet. Ausztriában és Csehországban több ember életét vesztette az áradások következtében. A lengyel kormány szükségállapotot hirdetett ki, és az Európai Unió segítségét kérte a katasztrófa kezeléséhez, Magyarország aktiválta az uniós mechanizmust. Kedd reggel Pozsonyban a Duna 950 centiméteren tetőzhet. Kedd reggel lezárták a Margitszigetet. Az OVF friss jelentése szerint a Szigetközbe lassan megérkezik az árvíz. A következő napokban a Dunán gyakorlatilag mindig lesz valahol tetőzés, Nagybajcsnál csütörtökön napközben tetőzhet a folyó, Budapesten ezt szombatra várják. Cikkünket folyamatosan frissítjük az árvízhelyzethez kapcsolódó hírekkel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×