eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Thierry Breton, belső piacért felelős uniós biztos az EU védelmi stratégiájáról szóló javaslat bemutatásán Brüsszelben 2022. május 18-án. A bizottság intézkedéseket javasolt az európai védelmi ipari és technológiai bázis megerősítésére, a védelmi beruházások hiányosságainak kezelésére, és sürgette a védelmi kiadások fokozását.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Azonnali hatállyal lemondott a francia EU-biztos

Beszámolója alapján Thierry Breton-ban már egy ideje gyűltek a dolgok.

Azonnali hatállyal lemondott tisztségéből hétfőn Thierry Breton, az Európai Unió belső piaci biztosa.

Döntését Breton az X-en, az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek címzett nyílt levélben jelentette be. A politikus a lépést azzal indokolta, hogy bár a francia kormány második ciklusra is őt akarta jelölni a biztosi tisztségbe, von der Leyen igyekezett meggyőzni Párizst, változtassa meg a döntést, és ezért cserébe kész volt "egy nagyobb fontossággal bíró pozíciót" juttatni az új francia jelöltnek.

Emellett azt vetette von der Leyen szemére, hogy személyes okok vezették lépésében, továbbá sérelmezte, hogy az elnök nem egyeztett vele azelőtt, hogy Emmanuel Macron francia államfővel beszélt volna.

Levelében aláhúzta, hogy az utóbbi öt évben fáradhatatlanul dolgozott a közös európai érdekekért, "nemzeti érdekektől és pártoktól függetlenül".

"A legutóbbi fejlemények tükrében viszont arra a következtetésre jutottam - a megkérdőjelezhető kormányzás újabb tanúbizonyságaként -, hogy nem tudom tovább ellátni feladatom" - tudatta Breton.

A tervek szerint von der Leyen kedden ismerteti az Európai Bizottságot alkotó biztosi testület összetételét.

Az elnök korábban felszólította a tagországokat arra is, hogy - a nemek közötti egyensúly elérése érdekében - két jelöltet nevezzenek meg, és az egyik nő legyen, ennek azonban a legtöbb ország nem tett eleget.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×