eur:
396.36
usd:
358.74
bux:
71881.09
2024. szeptember 11. szerda Teodóra

Két nap alatt próbálják megoldani a problémáikat

Moszkvába várják Condoleezza Rice amerikai külügyminisztert, aki a hírek szerint az Európába telepítendő rakétavédelmi rendszerről, Moszkva és Washington kapcsolatáról, illetve Irán, Koszovó ügyéről és az izraeli-palesztin konfliktusról is tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és Szergej Lavrov külügyminiszterrel. Szakértők szerint viszont a valós ok: a kétoldalú kapcsolatok javítása.

Az amerikai külügyminiszter kétnapos vizitre érkezik Oroszországba, hogy megbeszéléseket folytasson az állami vezetőkkel. Orosz megfigyelők szerint Condoleezza Rice látogatása kísérlet arra, hogy enyhítsen az elmúlt hónapokban érzékelhetően feszültté vált orosz-amerikai kapcsolatokon.

Alekszej Arbatov, az orosz parlament védelmi bizottságának alelnöke szerint Washingtonban aggódnak a két ország túlzott szembenállása miatt.

Szergej Rogov, az oroszországi Amerika- és Kanada-kutató Intézet jelenlegi igazgatója úgy vélte: amennyiben a két állam nem változtat sürgősen a kialakult helyzeten, úgy hamarosan újabb hidegháború következhet be.

Elmaradt reformok

Condoleezza Rice korábban azt mondta: mind az Egyesült Államokban, mind Európában aggódnak Oroszország belső fejlődéséért, ugyanis a korábban meghirdetett reformok nem valósultak meg.

Az amerikai külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy a jövőre esedékes oroszországi elnök- és parlamenti választások szabadok és igazságosak lesznek. Moszkva azonban nem ért egyet az aggodalmakkal. Sőt, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint Amerika egyeduralkodóvá akar válni.

A rakétavédelmi rendszeren vitáznak

Az oroszok továbbra sem hajlandóak beleegyezni az amerikai rakétavédelmi pajzsok cseh- és lengyelországi telepítésébe. Továbbra is tartják magukat ahhoz a kijelentésükhöz, hogy amennyiben a rendszer megépül, Moszkva Cseh- és Lengyelországra irányítja atomrakétáit.

Az amerikai álláspont szerint az Észak-Korea és Irán jelentette fenyegetés miatt lenne szükség a már létező rakétavédelmi rendszer kiterjesztésére. Szergej Ivanov néhány hete még azt mondta: a rakéta-ügyben nem lát alapot a tárgyalásokra az Egyesült Államokkal. külügyminiszterrel. Szakértok szerint viszont a való ok: a kétoldalú kapcsolatok javítása. Tar Zsuzsanna összefoglalója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sayfo Omar: Afrikában nő a migrációs kedv, Európa zárja a határait

Sayfo Omar: Afrikában nő a migrációs kedv, Európa zárja a határait

Az Arab Barométer legújabb felmérése szerint az észak-afrikai országok fiatal népességének 50-70 százaléka a kivándorlást tervezi – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője. Sayfo Omar szerint az illegális migráció elsődleges kiváltó oka ma már nem a háború, hanem a szegénység és a klímaváltozás.

Magyarics Tamás az elnökjelölti vitáról: Trump szokatlanul visszafogott volt, Harris végre megmutathatta magát

A mostani vita nem dönti el a Kamala Harris és Donald Trump közötti versenyt, bár az első kommentárok szerint a jelenlegi alelnök jobban szerepelt, mint riválisa – mondta az InfoRádióban az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, aki szerint, ha lesz újabb vita, akkor ott majd kiegyensúlyozottabb lehet a műsorvezetés. A külpolitikai szakértő szerint Kamala Harrisnek nem volt vesztenivalója, és jól élt a lehetőséggel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.11. szerda, 18:00
Bartal Tamás
a Magyar Közút Nonprofit Zrt igazgatósági elnöke, az Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára
Vasúti utópiát épít ki az EU, lefő a kávé az autópályáknak

Vasúti utópiát épít ki az EU, lefő a kávé az autópályáknak

Ha megvalósul Mario Draghi versenyképességi csomagja, teljesen átalakulhat az Európai Unió közlekedése, amelyben a gyorsított és nagy sebességű vasutak az egész kontinenst behálóznak, kihívót támasztva a légi közlekedésnek és jelentősen hatékonyabbá téve a teherszállítást. Az uniós reformterv a fejlesztések finanszírozását is átalakítaná, hogy akár 10 óra eljussunk Párizsból Varsóba. Mindez nemcsak az emberek kényelmén javítana, hanem hatalmas növekedési potenciállal kecsegteti az EU megfáradt gazdaságát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×