A német belügyminiszter, Nancy Faeser kedden bejelentette, hogy újra szigorú határellenőrzést vezetnek be az illegális migráció és az elmúlt hetekben történt iszlamista támadások miatt. A bűncselekmények befolyásolták a tartományi választások eredményét is, és a szélsőjobboldal előretörését eredményezte.
A döntést az európai országok vegyesen fogadták. Donald Tusk lengyel miniszterelnök felháborodott, és „elfogadhatatlannak” nevezte a terveket, és sürgős konzultációt szeretne Németország többi szomszédjával. Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a Bildnek azt mondta: „Ausztria nem fogadja be azokat az embereket, akiket Németországból visszafordítanak. Nincs mozgástér”.
Az Index cikke szerint a lap külön kiemeli Orbán Viktor magyar miniszterelnököt – sőt, ezzel a felütéssel írták a cikket –, aki egyenesen Olaf Scholz kancellárhoz fordult az X-en: „Németország szigorú határellenőrzésről döntött az illegális migráció megállítása érdekében. Scholz kancellár úr, üdv a klubban! #StopMigration” – írta a magyar miniszterelnök kedd este, a Magyarország–Bosznia-Hercegovina mérkőzés közben, (a Puskás Arénából ő maga is posztolt).
#Germany has decided to impose strict border controls to stop illegal migration. @Bundeskanzler Scholz, welcome to the club! #StopMigration
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) September 10, 2024
A Blid egyébként „mérgezett dicséretként” titulálta a gratulációt, „aminek a kancellár valószínűleg nem fog örülni”. A lap beszámolója szerint ugyanis Orbán kíméletlen migrációs politikát folytat, és azzal dicsekszik, hogy 2015-ben Magyarországon – Németországgal ellentétben – nem fogadtak be menekülteket.
„Orbán úgy tesz az üzenetével, mintha Scholz kancellár átállna a magyar migrációs politikára. Magyarország azonban merev migrációs politikájával megsérti az uniós jogot” – jegyezték meg, hozzátéve, hogy az EU júniusban milliós bírságot szabott ki az Orbán-kormányra a menekültpolitikája miatt. Ezt azonban Magyarország még nem fizette ki. Már a második felszólítás is megtörtént, és minden egyes válasz nélküli nap 1 millió eurójába kerül a kormánynak.
Magyarország a bíróságon 2 milliárd eurót követel, állításuk szerint 2015 óta ennyibe került a határvédelem - idézi a német lapot az Index.