eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Mosonyi: "Nagyon pozitív" évet zárt a MOL

Jó eredménnyel zárta 2007-et a MOL Nyrt., ami a többi között az akvizícióknak is köszönhető - mondta az InfoRádiónak a társaság vezérigazgatója. Mosonyi György 2008-ra hasonló eredményt vár a cégtől.

Hogyan értékeli a tavalyi évet?

Nagyon pozitívnak

, hiszen majdnem elértük a 2006-os rekorderedményünket. Az árfolyamváltozás miatt dollárban számolva 5 százalékkal meghaladtuk, forintban azonban 4 százalékkal elmaradtunk attól.

Az eredményeket a finomítás húzta a leginkább. Mely tényezők hatottak pozitívan?

Elsősorban az, hogy 8 százalékkal növeltük az értékesített volument, emellett igyekeztünk közvetlenül a végfelhasználóknak értékesíteni, kiiktatva az exportban a közvetítőket; ez javította az eredményességet. Fontos az is, hogy egészséges volt az iparági környezet, amelyben magasak voltak a finomítói marginok.

Kutatás-termelésben kicsit elmaradtak a várakozásoktól. Mi volt ennek az oka?

A Szőreg-1 gázmező kitermelését leállítottuk, ami önmagában 14 százalékkal csökkentette a magyarországi termelést, ez pedig forintban is jelentős kiesést okozott. A dollár-forint árfolyamváltozása miatt nem élveztük előnyét az emelkedő kőolajáraknak, a csökkenő termelés és a stagnáló, forintban kifejezett árak miatt az upstream (kutatás-termelés) teljesítménye nem érte el a tavalyelőtti szintet.

Mit várnak az idei évtől?


A kőolajárak valószínűleg megmaradnak a mostanában tapasztalt magas szinten, és a finomítói környezet is hasonló lesz az elemzők szerint. Amennyiben a várakozások teljesülnek, nagy az esélye annak, hogy megismételjük a jó teljesítményt 2008-ban is. A downstreamre (finomítás, feldolgozás és értékesítés) hatással lesz, hogy idén két finomítónk karbantartás miatt leáll, ezt az időszakot vásárolt termékkel kell majd áthidalnunk, ami csökkenti majd a nyereségességet. Ugyanakkor az olaszországi, mantovai finomító megvásárlásával plusz 2,6 millió tonnát tudunk termelni, ez pedig növekedést jelent. Az upstream területén stagnáló gáz-, és kis mértékben csökkenő kőolajtermelésre számítunk, ahol a valamivel kisebb magyarországit részben kompenzálja majd a növekvő külföldi termelés.

Hanganyag: Panulin Ildikó

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×