eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Rákok pusztíthatják el az egyedülálló élővilágot

A tudósok attól tartanak, hogy a tenger vizének melegedése miatt megtelepedhetnek a rákok az Antarktiszi-félsziget körüli sekély tengerekben, ami végzetes lehet az ottani egyedülálló élővilág számára.

"A rákok a küszöbön vannak" - jelentette ki a Southamptoni Egyetem oceanográfiai intézetének egyik kutatója.

Ez azért rossz hír a szakemberek számára, mert éppen a tengerek egyik csúcsragadozójának számító rákok több tízmillió éve tartó hiányának köszönhetően alakult ki az egészen egyedülálló ökoszisztéma az Antarktiszi-félsziget körüli tengerekben.

Élnek itt hatalmas tengeri pókok és olyan halak, amelyeknek vére fagyállót tartalmaz a zord körülmények túlélése érdekében. Mivel a cápák és a ráják is hiányoznak, a csúcsragadozókat a lassan mozgó tengeri csillagok és hatalmas tengeri férgek jelentik. Olyan kagylók és csigák is élnek ezen a területen, amelyek csak itt találhatók meg.

A rákokat eddig a hideg tengervíz tartotta távol, a vérükben lévő magnézium ugyanis a zord körülmények között kicsapódik, az állatok pusztulását okozva. Csakhogy az utóbbi 50 évben az Antarktiszi-félsziget nyugati partjainál a felszíni tengervíz 1 Celsius-fokkal lett melegebb, ami a globális átlag duplája.

Mivel a felmelegedés egyelőre megállíthatatlannak tűnik, a szakemberek szinte biztosak benne, hogy a rákok birtokba veszik ezeket a vizeket, megtizedelve az őshonos faunát.

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×