eur:
394.59
usd:
354.86
bux:
0
2024. szeptember 18. szerda Diána

Új távlatok a szívproblémák kezelésében

A patkányok szervezetébe juttatott, emberi őssejtekből kitenyésztett szívizomsejtek egy tápanyagkoktélnak köszönhetően növekedésnek indultak és jelentősen javítottak az állatok szívének működésén - ismertették kísérleteik eredményét amerikai kutatók. Évente szívbetegek százezreinek az életét mentené meg, ha ugyanezt embereknél is el lehetne érni.

A Nature Biotechnology című szaklapban olvasható beszámoló szerint a tudósok már többször eljutottak a sejtek bejuttatásáig, amelyek azonban eddig elpusztultak a patkányok szervezetében.

Ez a jelenség nem egyedi, az átültetett sejtek pusztulása jelentősen lassította az összes sejtterápiás kutatást, amely a cukorbetegség, a Parkinson-kór és más betegségek gyógyítására irányult.

A Geron Corp nevű cég szakemberei a mostani kísérletben az őssejtekből kitenyésztett szívizomsejteket egy túlélőkoktél kíséretében fecskendezték be, amely egyebek mellett fehérjéket tartalmazott.

A módszer működött, a sejtek a patkányok szervezetében életben maradtak, beilleszkedtek a szívizomszövetbe, és javították az állatok károsodott szívműködését.

"Ez az eddigi egyik legsikeresebb olyan kísérlet, ahol befecskendezett sejtekkel javítottak egy homogén szövet működésén; az összes kezelt szívnek ismét jól működnek a szövetei" - jelentette ki a kutatásban részt vevő Chuck Murry, a Washingtoni Egyetem őssejttan- és regeneratív gyógyászati intézetének munkatársa.

A túlélőkoktél alkalmazása megnyithatja az utat a szívinfarktusok regeneratív, a szív funkcióinak legalább egy részét helyreállító kezelése előtt. Ez rengeteg embert érint, az Egyesült Államokban például évente mintegy 865 ezer embernek van szívrohama, ennek következtében több mint harmaduknál maradandóan károsodik a szívműködés. Az utóbbi csoportba tartozók egyharmada emiatt két éven belül meghal.

Az őssejt terápia nagy reményekkel kecsegtető, de egyelőre kevés, a mindennapi gyógyászatban is felhasználható eredményt hozó módszer. Alapja, hogy az őssejtekből bármilyen típusú sejt kialakulhat, vagyis akár új szervek is növeszthetők a segítségükkel.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.18. szerda, 18:00
Gerőfi-Gerhardt András
a Fővárosi Csatornázási Művek műszaki vezérigazgató-helyettese
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×