eur:
396.51
usd:
358.83
bux:
71871.89
2024. szeptember 11. szerda Teodóra

EU: el a kezekkel az Akadémiától!

A politikusoknak toleranciát kellene tanúsítaniuk, és időt kellene adniuk a Magyar Tudományos Akadémiának a belső reformok megvalósítására - jelentette ki az InfoRádióban Gilbert Fayl, az Európai Tudományos Akadémia külügyi főtitkára. Az Akadémiát ért támadások kapcsán Vizi E. Szilveszter, az intézmény elnöke azt mondta: szívesen egyeztetne a gazdasági tárca ügyvezető miniszterével.

Vizi E. Szilveszter, az Akadémia elnöke emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hetekben sorra jelentek meg a Magyar Tudományos Akadémia autonómiáját támadó cikkek, amelyeknek az a kiindulópontja, hogy az Akadémia intézethálózata nem hoz közvetlen hasznot.

Ez az állítás téves, mert az intézethálózat egy része nagyon sok gazdasági hasznot hoz, a másik részének viszont nem feladata, hogy direkt gazdasági hasznot hajtson, hanem a magyar kultúrát, nyelvet, Magyarország szociális és társadalmi helyzetét tanulmányozza - hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter.

Az MTA vezetője szerint sokan egyoldalúan, már a kutatás szabadságát korlátozó elgondolások alapján kritizálják az Akadémiát.

Ez nagyon súlyos hiba, hiszen az alkotmány is kimondja, hogy kutatási kérdésekben a kutatók döntsenek - fűzte hozzá Vizi E. Szilveszter.

Miért akarnak mindent kívülről eldönteni? - tette fel a kérdést az akadémikus.

Az nem baj, ha valakinek más a véleménye, az viszont igen, ha erőszakkal akar belenyúlni, abban a hiszemben, hogy csak neki van igaza. Én örömmel ülök le, és tárgyalom meg a problémákat - hangsúlyozta az MTA elnöke.

Idő kell a reformokhoz

Az Európai Tudományos Akadémia külügyi főtitkára az InfoRádiónak azt mondta: vigyázni kell arra, hogy egy kívülről elindított reform nehogy gátolja a belülről elindított változásokat.

Gilbert Fayl szerint a történelemben rengeteg példa van arra, hogy egy kívülről erőltetett reformnak nagyon káros hatással jár.

Európai nézőpontból nagy örömmel üdvözöljük az Akadémia reformelképzeléseit, az lenne célszerű, ha ennek megvalósulásához az intézmény kapna elég időt és támogatást - tette hozzá az EU kutatási főtisztviselője.

Gilbert Fayl azt tanácsolta, hogy a politikusok mutassanak toleranciát és bölcsességet a kutatókkal szemben.

Az Európai Tudományos Akadémia külügyi főtitkára kitért arra is, hogy az EU nagy megbecsüléssel tekint a Magyar Tudományos Akadémiára, amiért megszervezte a Tudományos Világfórumot, és létrehozta a Mindentudás Egyetemét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sayfo Omar: Afrikában nő a migrációs kedv, Európa zárja a határait

Sayfo Omar: Afrikában nő a migrációs kedv, Európa zárja a határait

Az Arab Barométer legújabb felmérése szerint az észak-afrikai országok fiatal népességének 50-70 százaléka a kivándorlást tervezi – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője. Sayfo Omar szerint az illegális migráció elsődleges kiváltó oka ma már nem a háború, hanem a szegénység és a klímaváltozás.

Magyarics Tamás az elnökjelölti vitáról: Trump szokatlanul visszafogott volt, Harris végre megmutathatta magát

A mostani vita nem dönti el a Kamala Harris és Donald Trump közötti versenyt, bár az első kommentárok szerint a jelenlegi alelnök jobban szerepelt, mint riválisa – mondta az InfoRádióban az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, aki szerint, ha lesz újabb vita, akkor ott majd kiegyensúlyozottabb lehet a műsorvezetés. A külpolitikai szakértő szerint Kamala Harrisnek nem volt vesztenivalója, és jól élt a lehetőséggel.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.11. szerda, 18:00
Bartal Tamás
a Magyar Közút Nonprofit Zrt igazgatósági elnöke, az Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára
Vasúti utópiát épít ki az EU, lefő a kávé az autópályáknak

Vasúti utópiát épít ki az EU, lefő a kávé az autópályáknak

Ha megvalósul Mario Draghi versenyképességi csomagja, teljesen átalakulhat az Európai Unió közlekedése, amelyben a gyorsított és nagy sebességű vasutak az egész kontinenst behálóznak, kihívót támasztva a légi közlekedésnek és jelentősen hatékonyabbá téve a teherszállítást. Az uniós reformterv a fejlesztések finanszírozását is átalakítaná, hogy akár 10 óra eljussunk Párizsból Varsóba. Mindez nemcsak az emberek kényelmén javítana, hanem hatalmas növekedési potenciállal kecsegteti az EU megfáradt gazdaságát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×