eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Spórolnak a világ második legnagyobb épületén

Napelemekkel és hőpumpával akarják felszerelni a román parlament épületét, az energiafogyasztás csökkentése érdekében.

A román törvényhozásnak otthont adó komplexumot a Pentagon után a világ második legnagyobb épületeként tartják számon, és már egy évtizeddel ezelőtt évente annyi energiát fogyasztott, mint a több mint 230 ezer lakosú Ploiesti városa.

A mostani tervek szerint az ingatlanra napelemeket szerelnek fel, udvarában pedig hőpumpákat telepítenek, illetve az összes villanykörtét lecserélik takarékos fényforrásra.

A projektet kezdeményező szociáldemokrata parlamenti képviselő szerint csupán azzal 60 százalék villamos energiát spórolhatnak meg, ha hatékonyabb energiafelhasználású fénycsöveket szerelnek fel.

A román sajtó kiszámította, hogy míg egy négyszobás lakásban a havi áramfogyasztás nem több 2 gigakalóriánál, addig a parlamentben harminc nap alatt majdnem kétezer gigakalória villamos energia fogy.

A román parlament épületét Nicolae Ceausescu kommunista diktátor építtette a nyolcvanas években. A 270 méter hosszú és 245 méter széles épületmonstrum 86 méter magas, de az épületből 92 méter a föld mélyébe nyúlik, ugyanis a 12 felszín fölötti emeletet 8 föld alatti szinttel is egészíti ki.

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az éghajlatváltozás következménye: szebb jövő vagy apokalipszis?

Az emberi társadalom az innovációnak és globalizációnak köszönhetően korábban képes volt felszabadítani magát a klíma uralma alól, de mára új függőség alakult ki az ember által létrehozott éghajlati rendszerrel szemben. Az elmúlt évtizedekben a fosszilis energiatermelés növekvő mértéke hozzájárult az üvegházhatás fokozódásához, ami jelentős hőmérséklet-emelkedést és időjárási szélsőségeket eredményezett. A fogyasztás mérséklése és a globális energiatermelés dekarbonizálása elengedhetetlen a jövő katasztrófáinak elkerüléséhez. A célok eléréséhez progresszív adózási rendszerek és nemzetközi együttműködés szükséges, különös tekintettel a megújuló energiaforrásokra történő átállásra. Enélkül az emberiség a közeljövőben pusztító ökológiai válságokkal nézhet szembe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 4. 21:32
×
×
×
×