eur:
393.58
usd:
354.01
bux:
72131.1
2024. szeptember 6. péntek Zakariás

Göncz Kinga támadásoktól tart

A külügyminiszter szerint nyilvánvalóan lesznek támadások Észak-Afganisztánban azt követően is, hogy a NATO tartományi újjáépítő csapatai átveszik az irányítást az ország déli területein. A magyarok ősztől vezetik majd az északi Baglán tartomány újjáépítését. Göncz Kinga erről az afganisztáni újjáépítési konferencia budapesti megnyitója után beszélt.

Nyilvánvalóan lesznek támadások, de Észak-Afganisztán, amelyet Magyarország átvesz, a biztonságosabb hely - mondta a külügyi tárca vezetője.

A külügyminiszter hozzátette: amikor a NATO átveszi az irányítást a déli tartományok újjáépítésében, a külföldről érkező terroristák és a drogkereskedelemben érdekeltek valószínűleg "ki fogják próbálni" az európai katonák erejét.

Az egynapos tanácskozáson 35 ország és nemzetközi civil szervezet képviselői vesznek részt. A találkozó célja, hogy összehangolják az Afganisztánban működő nemzetközi tartományi újjáépítő csapatok jelenleg eltérő működését.

A Honvédelmi Minisztérium csak csütörtökön hozta nyilvánosságra, hogy két héttel korábban Afganisztánban rakétatámadás ért egy olyan konvojt, amelynen magyar katonák is utaztak.

Bocskai István, a tárca szóvivője közölte: azt nem lehet tudni pontosan, hogy a három szállítójárművet vették-e célba, az viszont bizonyos, hogy a rakéta a konvoj fölött repült el, majd az úttól több száz méterre csapódott be.

A holland felségjelű katonai járművek az észak-afganisztáni Konduzból tartottak a magyar tartományi újjáépítő csoport leendő székhelyére.

A Magyarországról érkezett úgynevezett szemrevételező csapat az ősszel induló magyar missziót készítette elő. Magyarország a hollandoktól veszi át a tartományi rekonstrukció vezetését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Több ezer milliárdnyi közlekedési fejlesztést jelentett be a kormány a fejlesztéspolitikai kihívások közben

Több ezer milliárdnyi közlekedési fejlesztést jelentett be a kormány a fejlesztéspolitikai kihívások közben

Az Európai Unió kohéziós politikája a felszínen sikertörténet: a keleti bővítés tagállamai jelentősen felzárkóztak az EU fejlettségi átlagához, de regionális szinten megmaradtak, sőt néha nőttek is az egyenlőtlenségek. Brüsszelben is egyre többen beszélnek a szükséges reformokról. Magyarország helyzete viszont speciális, a jogállamisági viták miatt nem fér hozzá az uniós forrásokhoz, ami új kihívást jelent – többek között ezekről a témákról volt szó a 62. Közgazdász-vándorgyűlés „Mi van, ha nincs? A kohéziós források perspektívái” című panelbeszélgetésen. A kormány képviselői ismertették, hogy több ezer milliárd forintnyi közlekedési – vasúti és közúti –, valamint építőipari fejlesztésekre készül a kabinet. De arról is számot adtak, hogyan átalakítják a jelenlegi kohéziós politikai megközelítését, szakértők pedig arról, milyen szempontokra kell figyelni ennek során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×