eur:
393.58
usd:
354.01
bux:
72131.1
2024. szeptember 6. péntek Zakariás
Immigrants walking before sunset
Nyitókép: Jasmin Merdan/Getty Images

Migráció: hatalmas változások a Balkánon

A Migrációkutató Intézet legfrissebb elemzése szerint Olaszország, Szlovénia és Horvátország államközi együttműködése arra példa, hogy a nemzetállamok regionális alapon is megosztják erőforrásaikat, illetve közösen lépnek fel az irreguláris migráció elleni küzdelemben.

A Migrációkutató Intézet kutatója szerint a nyugat-balkáni útvonalon egy átrendeződés figyelhető meg.

Párducz Árpád az InfoRádió kérdésére elmondta: 2023-ig azt tapasztaltuk, hogy a különböző, Közel-Keletről, illetve Észak-Afrikából érkező irreguláris migránsoknak az volt az elsődleges célja, hogy minél hamarabb elérjenek Szerbiába, majd pedig Szerbiából Magyarországon keresztül próbálják meg az Európai Unióba jutni.

A magyar határkerítés hatására, illetve 2023 novemberétől az erősödő szerb rendőri intézkedések hatására egyre inkább áttevődik ez a forgalom Bosznia-Hercegovina felé. Így jutnak el a migránsok a szintén külső EU-határnak számító Horvátországig, ahonnan pedig Szlovénián és Ausztrián keresztül próbálják folytatni az útjukat, vagy pedig Szlovéniából Olaszországba haladnak át. Erre a problémára már a Meloni-kormányzat is többször felhívta a figyelmet.

Párducz Árpád elmondta azt is, hogy Olaszország, Szlovénia és Horvátország belügyminisztere folyamatosan egyeztet egymással. Ez kiterjed a három ország különböző rendfenntartó, illetve hírszerző szervezeteire is.

"Egy hatalmas ugrást figyeltünk meg az információmegosztás minőségében és mennyiségében is, illetve a határellenőrzések bevezetése után pedig egy jelentős mennyiségi váltást figyeltünk meg a különböző, közösen végzett járőrutakban. Illetve megállapodott a három ország belügyminisztere abban is, hogy támogatják a Nyugat-Balkánon haladó útvonalon fekvő nem EU-s államokat, hogy ők is hatékonyabban tudjanak fellépni a migráció problémája ellen" – sorolta. Mindemellett egy migrációs elemzőközpontot is létrehoztak

A Migrációkutató Intézet kutatója elmondta még, hogy a Frontex adatai alapján a nyugat-balkáni útvonal kihasználtsága csökkent. Horvátországban idén már csaknem kétezer embercsempészt tartóztattak le - tette hozzá Párducz Árpád.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Több ezer milliárdnyi közlekedési fejlesztést jelentett be a kormány a fejlesztéspolitikai kihívások közben

Több ezer milliárdnyi közlekedési fejlesztést jelentett be a kormány a fejlesztéspolitikai kihívások közben

Az Európai Unió kohéziós politikája a felszínen sikertörténet: a keleti bővítés tagállamai jelentősen felzárkóztak az EU fejlettségi átlagához, de regionális szinten megmaradtak, sőt néha nőttek is az egyenlőtlenségek. Brüsszelben is egyre többen beszélnek a szükséges reformokról. Magyarország helyzete viszont speciális, a jogállamisági viták miatt nem fér hozzá az uniós forrásokhoz, ami új kihívást jelent – többek között ezekről a témákról volt szó a 62. Közgazdász-vándorgyűlés „Mi van, ha nincs? A kohéziós források perspektívái” című panelbeszélgetésen. A kormány képviselői ismertették, hogy több ezer milliárd forintnyi közlekedési – vasúti és közúti –, valamint építőipari fejlesztésekre készül a kabinet. De arról is számot adtak, hogyan átalakítják a jelenlegi kohéziós politikai megközelítését, szakértők pedig arról, milyen szempontokra kell figyelni ennek során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 6. 08:24
×
×
×
×