eur:
400.09
usd:
362.14
bux:
73059.71
2024. október 3. csütörtök Helga

Tovább csúszik az Atlantis indítása

Január végére, vagy február elejére halasztja az amerikai űrhajózási hivatal (NASA) az Atlantis űrsikló és rajta az új európai űrlaboratórium fellövését. A siklónak eredetileg már decemberben fel kellett volna szállnia. Európa számára az űrmodul feljuttatása azt jelentené, hogy jobban részt vehetne a részvétele a nemzetközi űrállomás munkájában.

Úgy tűnik, hogy csak jelentős késéssel indulhat az Atlantis űrsikló legújabb missziója, azt követően, hogy a NASA bejelentette: január 24-énél korábban meg sem kísérlik a fellövést.

Ez azt jelenti, hogy a többszöri halasztás miatt tovább csúszik a Columbus nevű európai űrlaboratórium - a nemzetközi űrállomáshoz hozzáépítendő újabb egység - feljuttatása is.

Wayne Hale, az űrsikló program igazgatója sejtetni engedte azt is, hogy még a január utolsó hetére tervezett start is túlságosan ambiciózus terv lehet. A NASA mérnökei már megtervezték azt az új konnektort, amelyre kicserélik az üzemanyagtartályok szintmutatójában rendellenességeket okozó egységet, a cserét azonban egyelőre még nem hajtották végre.

Az eredetileg december elején indult misszió során már a visszaszámláláskor derült ki, hogy nem működnek a külső üzemanyagtartály szintmérői. A második fellövési kísérletnél aztán megismétlődött a probléma.

A NASÁ-nak ezt követően egy karácsony előtti teszt során sikerült megtalálni a hibás alkatrészt.

Minden csúszik

Az Atlantis csúszása miatt későbbre kell majd halasztani az Endeavour február közepére tervezett misszióját is, és akár több más fellövést is. A menetrend borulása egy újabb komplikációt is okozhat: február 7-én dokkol a nemzetközi űrállomáshoz egy orosz Progressz teherszállító hajó.

A jelenlegi szabályok szerint pedig a két űrjármű egyszerre nem kapcsolódhat az állomáshoz, mert a háromtagú személyzet nem tudna mindenre odafigyelni. Így felmerülhet, hogy az Atlantis még később indulna útnak.

Az Európai Űrkutatási Ügynökség már 15 éve tervezi a Columbus modul feljuttatását, amelynek csatlakozásával automatikusan megnőne az európai részvétel a nemzetközi űrállomáson.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.03. csütörtök, 18:00
Kovács Ákos
Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész
A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

Elsősorban a tegnap esti közel-keleti eszkaláció nyomhatja rá a bélyegét a mai kereskedési hangulatra: Irán este rakétatámadást indított Izrael ellen, utóbbi pedig ma reggel újabb csapást mért Libanonra. A fejlemények tovább élezik a geopolitikai helyzetet a térségben, aminek hatására emelkedik az olaj ára, a tengerentúli tőzsdéken pedig nagy esést láttunk tegnap. Az európai piacokon vegyes mozgásokat láthattunk, és a délutáni amerikai munkaerőpiaci adat sem változtatott érdemben a hangulaton. Szektorszinten jól teljesítenek az olajipari és a védelmi cégek, míg a légitársaságok esnek. Amerikában óvatos emelkedést hozott a szerdai nap, érdemes azonban kiemelni a Teslát, melynek árfolyama közel 4 százalékos mínuszban zárt, miután a vállalat a vártnál kevesebb autót értékesített a harmadik negyedévben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 2. 06:13
×
×
×
×