eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
ukrán drónok
Nyitókép: Anton Petrus/Getty Images

Ukrajnában már a robotok háborúja zajlik - videó

Az ukrajnai harcokban már az is előfordult, hogy robot támadt robotra. Egy ilyen, gépek összecsapását videóra is vette - egy harmadik robot.

Ukrajna a háború kezdetekor a gyengébb minőségű és kevesebb fegyverzetét igyekezett olcsó egyszerű, megoldásokkal feljavítani, kiegészíteni. Ennek egyik kézenfekvő módja a távolról irányított robotok bevetése volt. A kezdetben csak megfigyelésre, felderítésre használt drónokból azonban hamar csapásmérő fegyvert fabrikáltak.

Ma már mindkét hadviselő fél arzenáljában fontos szerepet játszanak a támadó drónok, amelyek közül az úgynevezett FPV robotok a leghatékonyabbak. Ezeket egy virtuális valóság szemüveghez hasonló eszközzel irányítja a pilótájuk. A robotra szerelt kamera képe alapján a kezelő úgy repülhet a drónnal, mintha rajta ülne.

De nemcsak a levegőben tevékenykednek harci drónok, hanem egyre nagyobb számban jelennek meg a csatatereken is. A kerekes, vagy lánctalpas robotok lőszert, vizet, élelemet szállítanak az első vonalakba, visszafelé pedig akár sebesülteket is kimenthetnek, ha ehhez elég nagy a teherbírásuk. De az oroszok egyre gyakrabban használnak felderítésre, aknakeresésre, vagy éppen a rohamozó gyalogság tűztámogatására is távolról vezérelt járműveket.

Az X-en publikáló egyik ukrán portál most egy olyan összecsapás videóját tette közzé, amelyben FPV drón csap le egy keresek robotjárműre. Az ukrán drónpilóta előbb megáll egy pillanatra, hogy alaposabban szemügyre vehesse orosz ellenfelét, aztán már rá is zuhan az ellenséges robotjárműre.

Sajtóértesülések szerint az ilyen gépek közti összecsapások egy ideje már mindennaposak az ukrajnai frontokon.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×