eur:
392.73
usd:
354
bux:
72274.85
2024. szeptember 5. csütörtök Lőrinc, Viktor

Miért nehéz ebéd után fennmaradni?

Egy brit egyetem kutatói megtalálták a magyarázatot arra: miért lesz álmos a legtöbb ember evés után. A jelenségért a glükóz, illetve az éberséget szabályozó idegsejtek a felelősek.

Megnyugodhatnak azok, akik napról napra kissé szégyenkezve próbálják leküzdeni ebéd után a szervezetükön eluralkodó álmosságot: egyszerűen így van programozva az emberi szervezet.

A Manchesteri Egyetem kutatóinak egereken végzett kísérlete ugyanis azt bizonyítja: a táplálékban található glükóz gátolja azoknak az agyi idegsejteknek a működését, amelyek az éberséget szabályozó fehérje gyártásáért felelősek.

"Ez a mechanizmus magyarázatot adhat arra, miért leszünk álmosak evés után, illetve, hogy miért nehéz elaludni éhesen" - hangsúlyozta a kutatócsoport vezetője.

Denis Burdakov hozzátette: az ebéd utáni álmossághoz hozzájárulhat az is, hogy a délután folyamán minden embernél visszaesik az éberség egy időre, függetlenül attól, hogy evett-e vagy sem.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.05. csütörtök, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
KT-elnök: az infláció hosszú árnyéka az államadósságnál is látszik

KT-elnök: az infláció hosszú árnyéka az államadósságnál is látszik

A gazdasági kihívásokkal küzdő magyar gazdaság egyik legfőbb problémája az államadósság, amely évtizedek óta meghatározza az ország gazdaságpolitikáját. Az adósság GDP-hez viszonyított aránya évtizedek óta a 70% körül mozog, és a jövőben is kulcskérdés lesz, hogy milyen mértékben sikerül csökkenteni ezt a mutatót. A magyar Alaptörvényben az államadósság kívánatos szintje 50%-ban van meghatározva, de a gazdasági helyzet és a globális környezet nem kedvez a cél elérésének – mondta el Horváth Gábor, a Költségvetési Tanács elnöke a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott előadásában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×