eur:
402.88
usd:
349.66
bux:
98560.68
2025. június 21. szombat Alajos, Leila
A Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalat első, embert szállító űrkapszulája, a Starliner a floridai, Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpont kilövőállásán 2024. május 6-án. Az Atlas V hordozórakétával összekapcsolt Starliner fedélzetén Butch Wilmore és Suni Williams NASA-asztronauták május 6-án indultak volna a Nemzetközi Űrállomásra a Boeing első legénységi tesztrepülésén, a fellövést azonban május 10-re halasztották műszaki hiba miatt.
Nyitókép: MTI/EPA/Cristobal Herrera Ulashkevich

A NASA elismerte, feszült a helyzet a Boeinggel a bajba jutott űrhajósok miatt

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) szerdán elismerte, hogy a közelmúltban a Boeing amerikai repülőgépgyártó óriás cég képviselőivel folytatott megbeszélések során „feszültségek” alakultak ki a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén rekedt két űrhajós visszahozatalának módjáról, mivel a cég Starliner űrhajója meghibásodott.

A NASA kereskedelmi célú emberes űrrepülési programjának vezetője, Steve Stich azt mondta, hogy nem nevezné a találkozókat hevesnek, de „feszült technikai vitákat” folytattak.

„Bármikor, amikor egy ilyen fontos megbeszélésen veszünk részt, ahol ilyen jellegű döntések születnek, mindig van valamilyen feszültség a teremben” – mondta.

Elmondása szerint a Boeing által az előrejelzéseikkel kapcsolatban kinyilvánított bizonyosság ellenére a NASA csapata nem volt nyugodt a folytatással kapcsolatban, a modellt övező bizonytalanság miatt.

A Starlinerrel kapcsolatos sorozatos problémák miatt az a döntés született, hogy nem ezt az űrhajót használják a visszatérő küldetéshez.

Ez újabb csapás a Boeingnek, amelynek utasszállító repülőgépei sorozatos meghibásodásaival is meg kell küzdenie.

A NASA augusztus végén jelentette be, hogy a Boeing versenytársa, a SpaceX feladata lesz a nemzetközi űrállomáson (ISS) rekedt két űrhajós, Butch Wilmore és Sunni Williams visszahozatala a Földre.

A két űrhajós eredetileg nyolc napra indult az űrbe, de végül legalább nyolc hónapig, 2025 februárjáig, a SpaceX Crew-9 küldetéséig maradnak.

A Boeing többször nyilvánosan is kijelentette, hogy meg van győződve űrhajóinak biztonságáról.

A Starliner pénteken este válik le az ISS-ről, majd szombat reggel megkezdi pilóta nélküli ereszkedését és az Egyesült Államok nyugati részén landol.

Tíz évvel ezelőtt a NASA egy-egy új űrhajót rendelt a Boeingtől és a SpaceX-től, hogy űrhajósait az ISS-re szállítsa. Elon Musk cége azonban jelentősen megelőzte a Boeinget. A Starliner első, legénységgel végrehajtott repülése, amely a fejlesztési nehézségek miatt éveket csúszott, a rendszerbe állítás előtti utolsó teszt volt.

Címlapról ajánljuk

Donald Trump megmondta, mennyit tehet Európa az iráni bombázás ügyében

Tárgyalóasztalhoz ültek Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, valamint Irán vezető diplomatái pénteken Genfben. Ezt kommentálta az amerikai elnök. Izraelt pedig egyelőre nem kéri, hogy "álljon le", hiszen "nyerésben van". Azt pedig "majd meglátjuk", Irán hogyan reagál minderre, de az bizonyos, hogy közel volt az idő, hogy képes legyen atomfegyvert gyártani, tovább várni nem lehetett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Irán és Izrael újra csapásokat mért egymásra - Híreink az Irán-Izrael háborúról szombaton

Irán és Izrael újra csapásokat mért egymásra - Híreink az Irán-Izrael háborúról szombaton

Tovább támadja egymás Irán és Izrael, robbanások rázták meg az iráni Iszfahánt, a Tel-Aviv közelében fekvő épületben Holon városában pedig egy rakétacsapást követően tűz ütött ki. Közben Izrael ENSZ-nagykövete leszögezte, hogy hazája nem áll le a támadásokkal, amíg Teherán nukleáris fenyegetését teljesen meg nem szüntetik. A feszültség tovább nőtt az ENSZ Biztonsági Tanácsában is, ahol a két ország élesen vádolta egymást, a főtitkár pedig az eszkaláció veszélyeire figyelmeztetett. Háborús híreink szombaton.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 21. 05:00
×
×
×
×