eur:
396.08
usd:
359.49
bux:
71949.14
2024. szeptember 11. szerda Teodóra

Molnár Lajos: felszabadítanám az egészségügyet az ingyenességmítoszból

A leendő egészségügyi miniszter szerint át kell alakítani a közalkalmazotti bértáblát, hogy a többet és jobban dolgozó egészségügyi szakemberek nagyobb fizetést kapjanak. Molnár Lajos az InfoRádióban azt mondta, az SZDSZ továbbra is kitart a több-biztosítós finanszírozási rendszer mellett, ehhez azonban hosszú és alapos előkészítés kell.

Ön többször is azt mondta, hogy a nem biztonságos és nem gazdaságos intézményekre átalakítás vár. Ez mit jelent? Összevonást? Bezárást? Profilváltást?

Azt szeretnénk, hogy a betegek biztonságos, megbízható egészségügyi ellátást kapjanak mindenütt, függetlenül attól, hogy hol laknak. A biztonságos és megbízható egészségügy azt jelenti, hogy műtéteket és komolyabb orvosi beavatkozásokat csak ott végezzenek, ahol ehhez a személyi és a tárgyi feltételek adottak. Szakmai egyeztetés után meghatározzuk ezeket a feltételeket. Aki azoknak megfelel, az műthet, aki azonban csak "barkácsol", mert nem elég jártas, vagy nincsenek meg az eszközei, az ne végezze el a beavatkozást.

Nehéz úgy gyógyítani, ha rendesen nem fizetik meg az embert. Jelenleg egy kórházigazgató nem tudja rendesen megfizetni orvosait, mert köti a közalkalmazotti bértábla.

Ezen is szeretnénk változtatni. Nem tartjuk természetesnek, hogy míg Budapesten nagyon sok orvos van, épp ezért kevesebb munkát végeznek, addig egy vidéki kórházban, ahol szinte mindenhez érteni kell, vagy rosszabbak a feltételek, ezeket a körülményeket ne lehessen figyelembe venni a bérezésnél. A közalkalmazotti bértábla kötöttségeit lazítani kell, az intézmény vezetésének pedig több lehetőséget kell adni abban, hogy a kiváló minőségben dolgozó kollégákat magasabb bérrel fizesse meg.

Az SZDSZ azt remélte, hogy a több-biztosítós egészségügyi rendszer már 2007-ben kiépülhet, ez azonban nem került be a kormányprogramba. Ez azt jelenti, hogy nem sikerült meggyőzni az MSZP-t?

Soha nem gondoltam, hogy egyik napról a másik napra elindulhat egy nagyon bonyolult új rendszer. Először meg kell hozni a döntést, hogy biztosítási rendszert akarunk, és ennek a lehetséges működési formája a több-biztosítós rendszer. Ennek létrehozása azonban rengeteg előkészítést igényel. Meg kell teremteni a jogi és az intézményi feltételeket is, és ezek működését az érintettekkel is meg kell ismertetni. Menetrend szerint sem került volna sor 2008-nál hamarabb arra, hogy a betegek biztosítót választhassanak.

Orbán Viktor szerint három dolog fenyegeti az egészségügyet, ha azt egy SZDSZ-es miniszter irányítja. Az egészségügyi vagyon egy részét magánvagyonná alakíthatják át, csökkenteni fogják az állami támogatás mértékét és a társadalombiztosítási alapot magánkézbe játsszák át.

Egyik sem igaz. Nem akarunk kórházakat eladni és az állami támogatásokat sem akarjuk csökkenteni, csupán ésszerűbben, hatékonyabban akarjuk felhasználni. Nem magánosítani akarjuk a társadalombiztosítás rendszerét, hanem a mai hamis ingyenességmítoszból és hamis egyenlőségmítoszból akarjuk felszabadítani.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Magyarics Tamás az elnökjelölti vitáról: Trump szokatlanul visszafogott volt, Harris végre megmutathatta magát

A vita nem dönti el a Kamala Harris és Donald Trump közötti versenyt, bár az első kommentárok szerint az alelnök jobban szerepelt, mint riválisa – mondta az InfoRádióban az ELTE emeritus professzora, aki szerint, ha lesz újabb vita, akkor ott majd kiegyensúlyozottabb lehet a műsorvezetés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.11. szerda, 18:00
Bartal Tamás
a Magyar Közút Nonprofit Zrt igazgatósági elnöke, az Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×