eur:
410.97
usd:
394.83
bux:
79441.28
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels

Négynapos munkahéttel kampányolnak a brit szocialisták

Nagy-Britanniában is 2022 a következő általános választás éve, s ez még messze van, de a brit Munkáspárt már most próbál olyan elképzelésekkel előállni, amelyek megragadhatják a választók fantáziáját és legközelebb talán sikerre vinnék, kormányra juttatnák a szocialista pártot. Ilyen ötlet a négynapos munkahét bevezetése.

Pontosan mire gondolt a brit Munkáspárt gazdasági árnyékminisztere, John McDonnell, amikor egy vasárnapi BBC-műsorban megpendítette, hogy a 2022-es parlamenti választásra felkészülve esetleg kormányzási tervezetük részévé teszik a négynapos munkahét bevezetését? Arra, hogy a technika, főként az automaták munkába állításának fejlődésével nem zárható ki egy újabb ipari forradalom.

A XX. század korábbi szakaszában a munkásság kivívta a kétnapos hétvégi munkaszünet, majd a fizetett szabadság jogát, most, a szakszervezetek segítségével esetleg megvalósíthatná azt az álmot is, hogy egy héten csak négy napot kelljen dolgozni, természetesen változatlan összegű bér ellenében.

A kormányzó Konzervatív Párt elnöke, Brandon Lewis azonnal válaszolt a szocialista elképzelésre.

"A Labour már megint óriási kárt akar okozni a brit gazdaságnak,

lépése életszínvonal-csökkenéshez és a munkanélküliség növekedéséhez vezetne” - mondta.

A konzervatív pártot támogató napilap, a Daily Telegraph vezércikkben foglalkozik a hírrel és óvja a torykat, hogy ne próbálják hasonló elképzeléssel ellensúlyozni a szocialisták talán sokak számára csábító elképzelését. Azt írja a lap, hogy a konzervatívoknak kötelességük megvédeni a szabadpiaci kapitalizmust a marxista ideológiától, és a baloldali szavazók is jobban tennék, ha Theresa Maynek a realitásokat figyelemben tartó gazdasági programját követnék.

A Spectator szakírója sem tartja nagyszerű ötletnek a négynapos munkahét, azaz a háromnapos szabad hétvége bevezetését a jelenlegi körülmények között. Arra mutat rá, hogy

egyes munkafolyamatok automatizálása már húsz éve megkezdődött, de ez nem vezetett kisebb munkaerő-szükséglethez.

Az úgynevezett intelligens automaták csak rutinmunkát tudnak végezni, ezért bevezetésükkel párhuzamosan nőtt a képzettebb munkaerő alkalmazásának igénye. Viszont akik jelenleg is félállásban kívánnak dolgozni, például gyermeküket nevelő szülők vagy nyugdíjasok, azok kiszorulnának a munkaerő-piacról. Franciaországban mintegy húsz éve próbálkoztak 35 órás munkahét bevezetésével és már ez is ez nagyarányú munkanélküliséghez vezetett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×