Míg a közhivatalnokoknak – fizetésük arányától függően bizonyos százalékban hozzá kell járulniuk a magánbeteg-biztosítás költségeihez, a katonák és rendőrök esetében ezt a terhet munkaadójuk teljes mértékben átvállalja.
A kötelező sorozást ugyan néhány évvel ezelőtt hatályon kívül helyezték, de a hadsereg változatlanul számos fiatalnak jelent elhelyezkedési lehetőséget, továbbá kedvező családalapítási feltételeket.
Ebben komoly szerepet játszik az ingyenes betegbiztosítás, valamint az a tény, hogy a hadsereg gondoskodik a kötelékébe tartozó személyek baleset- és felelősség biztosításáról is. Hasonló a helyzet a karhatalom egy másik ágazatánál, a rendőrségnél is. Vonzó az is, hogy a testületből történő kiválás után a rendőrség és a haderő még több éven keresztül átvállalja a kötelékéből távozott személyek biztosítási költségeinek 70 %-át baleset, vagy betegség esetén.
Azt természetesen mindenki maga döntheti el, hogy melyik biztosító intézet ajánlatait tartja a legkedvezőbbnek és a haderő, illetve a rendőrség a sorába lépő új tag igényét figyelembe véve vállalja át a járulékok fizetését.
Az viszont csak rendkívül ritka esetben fordul elő, hogy a szolgálatba lépők más biztosítóintézetet választanak, amikor egyenruhát öltenek magukra, de a karhatalmi testület ezt a döntést is tiszteletben tartja.
Mind a hadsereg, mind a rendőrség a németországi biztosítási rendszer alapján gondoskodik azokról is, akik szolgálati idejük során olyan balesetet szenvednek, amelynek következtében nem tudják többé ellátni feladatukat, vagy munkaképtelenné válnak. Ugyancsak karhatalmi erők által fizetett biztosítások előírásai értelmében kapnak anyagi jóvátételt, valamint nyugdíjat a szolgálat közben elhunyt személyek özvegyei, illetve jutnak havi támogatáshoz a félárvaságra jutott gyermekek.