eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla

A szlovákok többsége inkább oroszbarát, mint Amerika-párti

A szlovákok többsége inkább oroszbarát, mint Amerika-párti. A Közéleti Kérdések Intézetének visegrádi négyeket vizsgáló felméréséből kiderül, Washingtonban a legkevésbé Szlovákia, a leginkább Lengyelország lakossága bízik meg, míg Moszkvára a leginkább éppen Szlovákia, a legkevésbé pedig Lengyelország lakossága tekint bizalommal.

A Közéleti Kérdések Intézete nevet viselő társadalomkutató intézet szerteágazó felmérést készített a visegrádi négyek egymás közti kapcsolatairól, valamint Szlovákia, Csehország, Magyarország és Lengyelország polgárainak nagyhatalmakhoz fűződő viszonyáról is.

A vizsgált eredmények arra utalnak, hogy a visegrádi négyeken belül a kölcsönös bizalom a lakosság tekintetében Csehország és Szlovákia kapcsolatában a leginkább szembetűnő. „A V4-en belüli kapcsolatok erősek. A legszilárdabb a kötődés a két testvérnemzet, a cseh és a szlovák között, de egyre inkább erősödnek a szlovák-magyar kapcsolatok is” – tájékoztatott Oľga Gyárfášová, az intézet munkatársa.

A felmérés rámutat, hogy a visegrádi országok igencsak különböznek az Amerikai Egyesült Államokhoz és Oroszországhoz való hozzáállásukban is, annak ellenére, hogy mind a négyen a NATO tagjai. A keleti nagyhatalom iránt Szlovákiában a legerősebb a bizalom, 31 százalékos. Csehországban 17, Magyarországon 16, Lengyelországban mindössze 9 százalék. „Lengyelországban az Oroszországgal szemben érzett bizalmatlanságnak mély történelmi gyökerei vannak” – mondta Gyarfášová,

A szlovákok oroszpártiságában közrejátszhattak a nemzetébresztő Ľudovít Štúr-mozgalom 19. századbeli ruszofil üzenetei, ill., hogy a kommunista rezsim alatt komoly fejlődésen esett át a szlovák mezőgazdaság. Az USA iránti bizalom a négy ország közül egyedül Szlovákiában alacsonyabb (27%) az Oroszország iránti bizalomnál.

A kutatás ezen kívül arra is fényt derített, hogy a visegrádi együttműködést Szlovákiában tartják a legtöbben hasznosnak, a többi országban jóval kevesebben vannak így ezzel. Számszerűsítve: Szlovákiában a lakosság 70, Csehországban 50, Magyarországon 43, Lengyelországban pedig 41 százaléka mondja azt, hogy előnyös a négy állam együttműködése. Mind a négy tagország lakossága elsősorban a kölcsönös gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok elmélyítését tartja szem előtt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×