eur:
395.82
usd:
366.44
bux:
73879.98
2024. augusztus 1. csütörtök Boglárka

A kismalac és a cukorbetegség

Az újszülött malacok inzulin-termelő sejtjeinek átültetése új módszert jelenthet a cukorbetegség kezelésében, már ha az embereken végzett klinikai próbák hasonló eredménnyel zárulnak, mint a sikeres majom-kísérletek - állítják kanadai és amerikai tudósok.

Két új tengeren túli tanulmány szerint is alkalmasak lehetnek az újszülött malacok hasnyálmirigyéből átültetett inzulin-termelő sejtek az egyes típusú cukorbetegség visszafordítására.

A megfelelő sejtek átültetését az orvostudomány már régóta ígéretes megoldásnak tartotta. Az első, emberi sejtek átültetésével végzett kísérletek egészen 1977-ig nyúlnak vissza.

Bár az eljárás bíztató eredményekkel járt, a lehetőségeket behatárolta, hogy kevés a felhasználható emberi hasnyálmirigy. Nagy-Britanniában például évente csupán 800 donorból kivett sejtek állnak rendelkezésre.

A kutatók azért kezdték el vizsgálni a sertések sejtjeit, mert az állatok az emberi inzulinhoz nagyon hasonló anyagot termelnek. Az esetleges átültetések azonban nemcsak etikai, hanem biztonsági kérdést is felvetnek, hiszen a sertések génjeibe olyan vírusok is kódolva vannak, amelyekről egyelőre nem tudni, milyen hatással lehetnek az emberi szervezetre.

Címlapról ajánljuk
Szilágyi Áron: azt nem gondoltuk, hogy van egy csodacseréjük
Ezüstvisszhangok

Szilágyi Áron: azt nem gondoltuk, hogy van egy csodacseréjük

A férfi kardcsapat tagjai az elveszített olimpiai bajnoki döntő után közvetlenül még csalódottak voltak, de abban egyetértettek, hogy nüanszokon múlott a Dél-Korea elleni finálé, és néhány nap múlva megszépül az ezüstérem. Elárultak azt is, hogy mivel léptek túl az egyéni verseny csalódásán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.01. csütörtök, 18:00
Kárpáti Róbert
sportpszichiáter
Kovács Pál: egy harmadik orosz atomerőművet építhet Magyarország

Kovács Pál: egy harmadik orosz atomerőművet építhet Magyarország

Magyarország egy harmadik atomerőmű építését fontolgatja, de nem a meglévő Paksi Atomerőmű (Paksi Atomerőmű) telephelyén – közölte Kovács Pál korábbi Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár, akire az erőmű főigazgatói irodájának vezetőjeként hivatkoznak a RIA Novosztyinak adott interjújában. Kovács kijelentette, hogy az új erőmű technológiáját csak a megfelelő helyszín kiválasztása után határozzák meg. Elméletileg az új erőmű egy kis moduláris reaktor (SMR) lehetne, amely technológiából egyelőre csak az oroszok gyártottak működő változatot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×