Az uniós polgári misszió célja, hogy fokozza Moldova ellenállóképességét a válságkezelés és a hibrid fenyegetések, a kiberbiztonság, valamint a külföldi információmanipulációval és beavatkozással (FIMI) szembeni küzdelem területén.
A misszió elsősorban tanácsadást fog nyújtani a vonatkozó stratégiák és szakpolitikák kidolgozásához, és azonosítani fogja azon kapacitásépítési igényeket, amelyek a hibrid fenyegetések korai előrejelzéséhez, észleléséhez, azonosításához és az azokra való reagáláshoz szükségesek.
Josep Borrell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta: Moldova az Ukrajna elleni orosz invázió következményei által leginkább érintett országok egyike. "Tanúi vagyunk annak, hogy
Oroszország hibrid fellépések révén fokozza és folytatja Moldova destabilizálására irányuló kísérleteit"
- fogalmazott a főképviselő, majd hozzátette: a misszió létrehozásával az unió fokozottan támogatja Moldovát az ország biztonságának, területi egységének és önállóságának védelmében.
Moldova január 28-án fordult az Európai Unióhoz, hogy telepítsen polgári missziót az országba. Moldova kérésére az EUPM Moldova kezdeti megbízatása két évre szól majd.
Az Európai Tanács a 2022. június 24-i zárónyilatkozatában elismerte Moldova európai perspektíváját, és úgy határozott, hogy megadja az országnak és Ukrajnának a tagjelölt ország státuszt.
Az Európai Tanács 2022. december 15-én megerősítette, hogy az EU a továbbiakban is minden szükséges támogatást meg fog adni az országnak ahhoz, hogy kezelni tudja az Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborújával járó sokrétű hatásokat.