eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az ellenzéki, oroszbarátnak tartott SOR Párt támogatói tüntetnek az ország európai uniós integrációját támogató Dorin Recean kormányfő vezette kabinet és Maia Sandu elnök ellen Chisinauban 2023. február 19-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Dumitru Doru

Szakértő - Folyamatosak az oroszok által pénzelt tüntetések Moldova fővárosában

Seremet Sándor Európa talán legszegényebb országának helyzetéről elmondta, "minden lehetséges" az orosz fenyegetettség árnyékában, igaz, keddi beszédében Vlagyimir Putyin nem beszélt Moldováról.

Vlagyimir Putyin orosz elnök visszavont egy 2012-es rendeletet, amely elismerte Moldova szuverenitását a Dnyeszteren túli terület rendezésének jövőjében. A helyzetet többféleképpen lehet értelmezni, az egyik vélekedés szerint Moldova szuverenitását kérdőjelezte meg Putyin.

Seremet Sándor, az Eurázsiai Központ munkatársa, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső szakértője az InfoRádióban elmondta: a visszavont 2012-es rendelet az orosz külpolitika számára olyan irányelveket szabott meg, amelyek lehetővé teszik a nemzeti érdekek biztosítását egy pragmatikusabb, nyitottabb módon, egy olyan több központú, nemzetközi rendszer kialakítása keretében, amelyben Oroszország tudja az érdekeit érvényesíteni.

"A dokumentum szoros együttműködést írt elő az EU-val és az Egyesült Államokkal, a Moldovára vonatkozó rész pedig csak a nagyon hosszú dokumentum egyetlen passzusa,

amely azt írja elő, hogy Oroszország továbbra is aktívan vegyen részt a Dnyeszter-menti probléma kezelésében, olyan megoldást keresve, amely tiszteletben tartja Moldova szuverenitását, területi integritását, semleges státuszát, biztosítva a problematikus terület, Transznisztria (Dnyeszter Menti Köztársaság) különleges jogállását" - szögezte le a szakértő.

Moldova és Oroszország között egyébként - mint Seremet Sándor rámutatott - születtek olyan nemzetközi megállapodások, amelyek szavatolják a területi integritások kölcsönös tiszteletben tartását, ezek továbbra is érvényben vannak, ezt a moldáv fél is elismeri.

"Tehát ha megnézzük a keddi Putyin-beszédet, a sarokpontja az volt, hogy Oroszország felfüggeszti a tagságát a START-egyezményekben, és a visszavont rendelet kitér a 2010-ben aláírt új START-egyezmény következetes megvalósítására. Inkább erre vonatkozik az orosz jelzés most, semmint Moldova területi integritására lenne utalás."

Putyin elnök ráadásul - mint Seremet Sándor külön nyomatékosította - nem is beszélt Moldováról.

Közben viszont a nemrégiben lemondott chisinaui kormány azzal is indokolta távozását, hogy Moszkva puccskísérletre készült Moldovában. Ezzel kapcsolatban Seremet Sándor viszont arra világított rá, hogy az országban folyamatos válság van, amiből nem is csinált titkot a kormányfő, ráadásul nem élvezett megfelelő támogatást az ország irányításához, hiába folytatott EU-integrációs politikát, brüsszeli támogatással.

"Szeptember óta ráadásul minden héten oroszok által finanszírozott tüntetések zajlottak, amelyek arra irányultak, hogy rendezzék a dolgokat az oroszokkal, hogy olcsóbb legyen az élet."

A Dnyeszter Menti Köztársaság (Forrás: Wikipédia/TUBS)
A Dnyeszter Menti Köztársaság (Forrás: Wikipédia/TUBS)

Egyes hírek szerint ukrán csapatösszevonás kezdődött Moldovánál, mert onnan várnak egy támadást. Hogy a Dnyeszter környékének lehet-e szerepe az ukrajnai háborúban, azt a szakértő bonyolult kérdésnek nevezte.

"A térképen is jól látszik, hogy ez egy nagyon szűk földsáv, ami az ukrán határ és a Chisinau által kontrollált terület közé szorul. Körülbelül 1700 orosz békefenntartó van itt és egy 15 ezres transznisztriai hadsereg. Onnan indítani bármilyen támadást igazán nehéz lenne. Egy kiszivárgott terv szerint

felvonulási területként szeretnék használni a moldovai területeket, ehhez csapatáthelyezésre van szükség, de közvetlen határ nincs Moldova és Oroszország között, így ehhez Ukrajna fölött kellene átrepülni,

az ukrán légtér pedig nincs orosz kontroll alatt. Az orosz fél ezzel szemben azt mondja, hogy Transznisztriában van Európa egyik legnagyobb lőszerraktára, amit Ukrajna meg akar kaparintani. Vagyis sok elmélet, elképzelés felmerül a három fél nyilatkozataiban" - vázolta.

Összegezve a pillanatnyi helyzetet, annak veszélyességéről azt mondta, a jelenlegi eszkaláció mentén "mindennel számolni kell", sokan számítanak arra, hogy a pénteki egyéves évforduló kapcsán valamilyen nagyobb lépés következhet a konfliktusban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×