eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre
London, 2017. február 1.A brit parlament épülete, amelyben az alsóház a Brexit-folyamat elindításához szükséges parlamenti határozattervezetet vitatja meg Londonban 2017. február 1-jén. (MTI/EPA/Andy Rain)
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Iszonyúan bonyolult órák elé néz a brit parlament

Alkotmányos forradalom kezdete lehet, hogy Londonban a szerdai alsóházi vitanapon a parlament igyekszik átvenni a kormánytól a brexitfolyamatok irányítását - fogalmazott az InfoRádióban Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense.

Példa nélküli megoldást választott magának a brit parlament, hiszen az alkotmányos szokásjog és a parlamenti írott szabályok nem tették lehetővé, hogy a kormánytól át tudja venni a parlament a kezdeményezést.

"Szokták mondani, hogy ez egy alkotmányos forradalom kezdete lehet"

- vélekedett az InfoRádióban Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense.

Attól azért óva intene mindenkit, hogy túlzott jelentőséget tulajdonítson a brexitfolyamat végső eredményét tekintve, hiszen a mostani változások, amelyek szavazásokban fognak véget érni, nem kötelező érvényűek a kormányra nézve.

Hogy Theresa May kormányfői pozíciója ezek után mennyire stabil, arról úgy vélekedett, az enélkül is, az elmúlt másfél évben ingatag, és nem segítették ezek a kezdeményezések, de kormánya kezdeményezőképessége azért megmaradt.

Ami pedig a szerdai alsóházi ülésnapon várható, azt két részre bontotta Gálik Zoltán.

"Az egyik szavazáscsoport a kormányt instruálja arról, hogy például az 50. cikk felfüggesztését kezdeményezze, illetve a visszavonását, esetleg a megállapodás nélküli brexitet. A másik csoportba azok a szavazások tartoznak, amelyek az Európai Unió véleményét is igénybe fogják venni; egy kanadai vagy norvég típusú szabadkereskedelmi egyezmény megkötése felé történhet lépés, amiről a jövőben tárgyalni kell még.

Egyrészről tehát politikai véleménynyilvánítás van, másrészt egy irányvonal-befolyásolási kísérlet"

- mutatott rá Gálik Zoltán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×