eur:
397.26
usd:
356.82
bux:
73896.18
2024. október 1. kedd Malvin

Ion Iliescu: "Tőkés László eleinte egy nagyon pozitív személyiség volt"

Románia korábbi elnöke szerint Tőkés László királyhágómelléki református püspök a rendszerváltozás után pozitív személyiség volt, de később szélsőségessé vált, most pedig veszélyezteti az RMDSZ európai parlamenti részvételét. Ion Iliescu az InfoRádiónak adott interjújában azt mondta, a magyarok és a románok között csak politikai szinten vannak etnikai konfliktusok.

Milyennek értékeli Románia első évét az Európai Unióban?

Idén értük el a teljes jogú uniós tagságot, az 1994-es tagjelöltté válásunk óta pedig rengeteg tapasztalatot gyűjtöttünk. Jó a kapcsolatunk a közösséggel, hiszen a kereskedelmünk 75 százaléka az unióval bonyolódik. A 12 éves csatlakozási tárgyalás egy jó iskola volt nekünk. Most azonban más a helyzet, új kihívások állnak előttünk, és épp most választottuk meg az európai parlamenti képviselőinket.

Ha már a brüsszeli törvényhozást említette, mi a véleménye az RMDSZ és Tőkés László királyhágómelléki református püspök küzdelméről az EP választáson?

Az RMDSZ-szel nagyon jó kapcsolatot építettünk ki már 1990 decembere után. Tőkés László eleinte egy nagyon pozitív személyiség volt, de utána egy kicsit szélsőséges lett, ez a tény pedig nagyban veszélyezteti a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget. Tőkés László részvétele az EP-választásokon igazi veszély az RMDSZ-nek, amely így nem biztos, hogy át tudja lépni az 5 százalékos a küszöböt.

Az exit-poll adatok szerint mind az RMDSZ, mind Tőkés László bejutottak az Európai Parlamentbe.

Romániában nagyon alacsony volt a választási részvétel, körülbelül 30 százalékos. Ha a magyarok esetében is ennyi lett volna, az RMDSZ nem jutna be. De a szövetség nagyon jól tudta mozgósítani a szavazóit, így valószínűleg a magyarok közül sokan mentek el szavazni. Ha be is jut az RMDSZ és Tőkés is, nagyon veszélyes így megosztani a társadalmat.

Hogy látja a magyar-román kapcsolatok jövőjét, hiszen a közvéleményt még most is foglalkoztatja Trianon, illetve Székelyföld autonómiája, etnikai konfliktusok pedig mindig is voltak.


Ez egyelőre mind csak spekuláció. A történelem nekünk is nagyon sok pozitívumot és negatívumot hozott. A romániai magyaroknak nem volt jó úgy többségben lenni Erdélyben, hogy nem voltak a románokkal egyenértékű politikai jogaik, és hogy hirtelen kisebbségbe kerültek. De vannak pozitív példák is. Az emberek együtt élnek, közös tapasztalataik és érdeklődéseik vannak. Ez az érzékenység inkább csak a politika és néhány értelmiségi részéről fellelhető. A közember sokkal realistább. Remélem, a pozitív érzések erősebbek a történelmi sérelmeknél.

Hanganyag: Nagy Tamás

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kerékpáros-vb-t rendezne Magyarország – így reagált a nemzetközi szövetség

Kerékpáros-vb-t rendezne Magyarország – így reagált a nemzetközi szövetség

A Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke a múlt heti, zürichi éves kongresszuson jelezte a nemzetközi szövetségnek, hogy hazánk országúti világbajnokságot rendezne, sőt más szakágak világversenyeinek idehozatala is szóba jöhet. Az egyre sikeresebb Tour de Hongrie révén az infrastruktúra adott, Schneller Domonkos az InfoRádióban elmondta, hogy milyen egyéb feltételeknek kellene még teljesülniük ahhoz, hogy az álom valósággá váljon.

Orbán Viktor: ha baj van, a magyarok példásan összefognak, ebből kéne valamit átmenteni a békeidőkre

A miniszterelnök beszéde nyitja meg az Országgyűlés őszi ülésszakát. Szólt az árvízi védekezésről, a gyermekeket érintő nyári intézkedésekről is. A gazdasági semlegesség politikáját kell felépíteni szerinte, nem szabad egyik blokk mögé sem beállni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.01. kedd, 18:00
Csató Gábor
az Országos Mentőszolgálat főigazgatója
Indul az izraeli offenzíva, végóráit éli a Hezbollah? - Híreink Izrael libanoni inváziójáról

Indul az izraeli offenzíva, végóráit éli a Hezbollah? - Híreink Izrael libanoni inváziójáról

Magyar idő szerint este kilenckor elkezdte megdolgozni az izraeli tüzérség Libanon határ menti területeit. Az Egyesült Államokkal történő egyeztetést követően Jeruzsálem bejelentette, hogy a korábbi elvárásokkal ellentétben nem fogják megszállva tartani Libanon déli részét, "mindössze" a Hamász infrastruktúráját semmisítik meg. A libanoni reguláris erők már a támadás előtt visszavonultak, a nemzetközi közösség több tagja pedig még most is fegyvernyugvásra szólít fel. Cikkünk folyamatosan frissül Izrael libanoni inváziójának legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×