eur:
395.82
usd:
366.44
bux:
73879.98
2024. augusztus 1. csütörtök Boglárka

A mézesmadzag és az Észak-koreai atom

Mohammed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója szerint a nemzetközi közösségnek nem elég szankcionálnia, ösztönöznie is kell Észak-Koreát, hogy visszatérjen az atomprogramjáról szóló hatpárti tárgyalásokhoz.

"A szankciók magukban szerintem nem rendezik a biztonsági kérdéseket. Ezenkívül fontolóra kell vennünk egy ösztönzőcsomag összeállítását Észak-Korea számára, hogy visszatérjen a tárgyalásokhoz, és szükséges mértékben rugalmasságot is kell tanúsítanunk" - mondta el-Baradei tokiói látogatásán.

A NAÜ vezetője egyebek mellett gazdasági és humanitárius segítségnyújtást említett a szükségesnek tartott ösztönző intézkedések között.

De azt is mondta, hogy az Észak-Korea okozta atomválság rendezése érdekében első lépésként Phenjannak el kell fogadnia, hogy a NAÜ ellenőrizze atomprogramját.

Észak-Korea 2002 decemberében kiutasította a NAÜ ellenőreit, és a rákövetkező évben kilépett az atomsorompó-szerződésből is. A távol-keleti ország idén október 9-én végrehajtotta első kísérleti atomrobbantását, ami miatt az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciókat vezetett be ellene.

A büntetőintézkedések ellenére a kommunista ország nem hajlandó felhagyni atomprogramjával, viszont hajlandó visszatérni a két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország bevonásával zajló hatoldalú tárgyalásokhoz. A tavaly megszakadt megbeszélések várhatóan december közepén újrakezdődnek, de pontos időpont egyelőre nincs.

Washington azon az állásponton van, hogy Phenjannak tartania kell magát a tavalyi szeptember 19-ei hatoldalú megállapodáshoz, amelyben vállalta, hogy biztonsági garanciákért és segélyért cserébe felhagy atomprogramjával.


Japán saját elveit is feladná


Japánban az Abe Sindzo miniszterelnök vezette Liberális Demokrata Párt (LDP) vezetőségében elhangzottak olyan vélemények, amelyek szerint Japánban vitát kellene kezdeni arról, hogy elrettentés céljából szüksége van-e az országnak atomfegyverre.

A kormányfő leszögezte ugyan, hogy Japán nem fog eltérni a II. világháború után meghirdetett atommentesség politikájától, de az LDP köreiben elhangzott javaslatok tiltakozást váltottak ki Kínában és Dél-Koreában, mivel a múlt évszázadban e két ország szenvedő alanya volt a japán katonai agressziónak.

Címlapról ajánljuk
Szilágyi Áron: azt nem gondoltuk, hogy van egy csodacseréjük
Ezüstvisszhangok

Szilágyi Áron: azt nem gondoltuk, hogy van egy csodacseréjük

A férfi kardcsapat tagjai az elveszített olimpiai bajnoki döntő után közvetlenül még csalódottak voltak, de abban egyetértettek, hogy nüanszokon múlott a Dél-Korea elleni finálé, és néhány nap múlva megszépül az ezüstérem. Elárultak azt is, hogy mivel léptek túl az egyéni verseny csalódásán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.01. csütörtök, 18:00
Kárpáti Róbert
sportpszichiáter
Kovács Pál: egy harmadik orosz atomerőművet építhet Magyarország

Kovács Pál: egy harmadik orosz atomerőművet építhet Magyarország

Magyarország egy harmadik atomerőmű építését fontolgatja, de nem a meglévő Paksi Atomerőmű (Paksi Atomerőmű) telephelyén – közölte Kovács Pál korábbi Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár, akire az erőmű főigazgatói irodájának vezetőjeként hivatkoznak a RIA Novosztyinak adott interjújában. Kovács kijelentette, hogy az új erőmű technológiáját csak a megfelelő helyszín kiválasztása után határozzák meg. Elméletileg az új erőmű egy kis moduláris reaktor (SMR) lehetne, amely technológiából egyelőre csak az oroszok gyártottak működő változatot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×