eur:
411.21
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Porsche német autógyártó emblémája az egyik autón a cég stuttgarti üzemében 2019. február 19-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

Újabb brutális bírság a dízelbotrány miatt

Több mint félmilliárd euró megfizetésére kötelezte a németországi stuttgarti ügyészség kedden a Volkswagen csoporthoz tartozó Porsche autógyártó társaságot

A cégnek olyan gyártmányok miatt kell a kasszába nyúlnia, amelyhez a szintén a VW-hoz tartozó Audi szállított dízelmotorokat. Az ügyészség közölte, hogy a társaságnak 4 millió euró szabálysértési bírságot kell fizetnie felügyeleti kötelezettség elmulasztása miatt, további 531 millió eurót pedig a szabálytalanság révén jogtalanul szerzett haszon ellentételezésére.

A Porsche nem él a jogorvoslat lehetőségével,

az összesen 535 millió euró (174 milliárd forint) bírságot hat héten belül kell befizetnie Baden-Würrtemberg tartománynak.

Az ügyészség szerint

a luxus sportautókat és városi terepjárókat gyártó társaság vezetése 2009-től kezdve nem felügyelte kellőképpen a modellek fejlesztésével foglalkozó részleg munkáját,

aminek következtében a károsanyag-kibocsátási előírásoknak nem megfelelő gyártmányok kerültek forgalomba. A szabálytalanság az Audi által kifejlesztett és gyártott, V6 és V8 típusú dízelmotorokkal szerelt Porschékkal kapcsolatos, amelyeket Európában és más piacokon értékesítettek.

A német közúti közlekedési hatóság (KBA) az érintett járművek egy része - mintegy 99 ezer kocsi - visszarendelésére kötelezte a társaságot Az ügyészség közleménye szerint

a bírsággal nem ért véget a VW dízelbotrányával kapcsolatban a Porschénál indult eljárások sora.

A társasággal mint jogi személlyel szemben indított szabálysértési eljárás jogerős lezárástól függetlenül továbbra is nyomoznak konkrét felelősök, természetes személyek után, és az ügy nem érinti a vállalat ellen indított magánjogi eljárásokat.

A VW botránya 2015 szeptemberében kezdődött, amikor az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) megvádolta a csoportot, hogy olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű járműbe, amely érzékeli a mérés körülményeit. Az autó így a teszteken a valóságos nitrogén-oxid-kibocsátás töredékét produkálja, vagyis csal a vizsgán. A VW elismerte a csalást. Az ügy világszerte a VW mintegy 11 millió gépjárművét érinti, ezek közül 8,5 milliót az EU-ban adtak el.

A VW a legnagyobb európai gépjárműgyártó társaság. A névadó Volkswagen, a Porsche és az Audi mellett a csoporthoz tartozik a Bentley, a Bugatti, a Ducati, a Lamborghini, a Man, a Scania, a Seat, a Skoda és a Volkswagen haszonjárművek márka.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×