eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Aachen, 2018. január 29.Az aacheni Egyetemi Kórház 2018. január 29-én. Német újságok 2018. január 28-i beszámolói szerint a Volkswagen, a Daimler és a BMW által alapított és időközben már megszűnt, a szállítási szektor környezeti és egészségügyi helyzetével foglalkozó európai kutatócsoport (EUGT) megbízásából az aacheni Egyetemi Kórház egyik intézete 25 emberen tanulmányozta a dízel üzemanyag füstjében lévő egyik gáz, a nitrogén-dioxid (NO2) hatását. (MTI/EPA/Sascha Steinbach)
Nyitókép: SASCHA STEINBACH

Dízelautók kitiltása: kezdhetnek aggódni a tulajdonosok

Szakmai szervezetek szerint fokozatosan el kell kezdeni a szennyező járművek kivonását a fővárosból. Szakértők szerint szmogriadó esetén erre már megvan a jogszabályi háttér.

Már 2022-ben el kell kezdeni az elavult dízelautók kitiltását Budapestről – ezt javasolja a Levegő Munkacsoport, amely szerint jövő év júliusától kezdve több éven át fokozatosan lehetne bevezetni ezt a korlátozást. Először a védett övezetekben, majd a Nagykörút és a budai körút által határolt területen, végül pedig a fővárosban 2024-ben már csak Euro 4-esnél, 2026-ban pedig csak Euró 5-ösnél jobb besorolású dízelautókkal lehessen közlekedni. A javaslat szerint a helyi lakosok 2022 júliusáig regisztrált autói átmenetileg mentesülnének a korlátozás alól.

A főpolgármester pár nappal ezelőtt jelezte, hogy a Fővárosi Közgyűlés még idén dönthet arról, hogy mikor vezetik ki a korszerűtlen besorolású autókat Budapesten.

Szörényi András, a vezess.hu újságírója szerint környezetvédelmi szempontból ez indokolt lépés, de szmogriadó esetén egyébként is megvan erre a jogi háttér. "Ha azt nézzük, hogy melyik autó növeli jobban a felmelegedést, melyiknek nagyobb a szén-dioxid-kibocsátása, akkor a dízelautók kifejezetten jók, hiszen keveset fogyasztanak, kevesebb üzemanyag elégetéséből arányaiban százalékkal kevesebb szén-dioxidot bocsátanak ki, mintegy velük összevethető benzines. Ha nem a szén-dioxid-kibocsátást vizsgáljuk, hanem a tényleges károsanyag-kibocsátást, akkor a régebbi, 2018 előtt dízelek sokkal környezetszennyezőbbek" – mondta a szakíró.

A Greenpeace Magyarország eközben levegőtisztasági intézkedéseket sürgetett, mert Magyarország az Európai Unió szennyezettebb levegőjű országai közé tartozik, még mindig több mint 13 ezer magyar hal meg idő előtt a rossz levegő miatt.

"A részecskeszennyezés döntően a fűtésből származik, de városi környezetben mind a részecskeszennyezés, mind a nitrogén-dioxid-szennyezettség jelentős részben a régi dízelekből ered, ezért régóta sürgetjük, hogy induljanak országos szinten épület-felújítási, energiahatékonysági programok, szigorúbban el kellene járni az illegális szemét égetésével szemben, és városi szinten régóta ösztönözzük a régi szennyező járművek kivonását" – mondta Simon Gergely, a szervezet regionális vegyianyag-szakértője.

A Levegő Munkacsoport közleménye szerint már csaknem 300 európai városban hoztak létre úgynevezett alacsony kibocsátási övezeteket, ahol csak meghatározott környezetvédelmi követelményeket teljesítő járművekkel lehet közlekedni. A szervezet hangsúlyozta, hogy az európai lakosság többsége, ezen belül a magyarok 76 százaléka is egyetért az ilyen intézkedésekkel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×