eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Michel Barnier, az Európai Bizottságnak az Európai Unióból történő brit kiválás ügyében felelős főtárgyalója az Európai Parlament Brexit-ügyi Csoportjának ülésén az Európai Parlament brüsszeli épületében 2019. január 30-án.
Nyitókép: MTI/AP/Geert Vanden Wijngaert

Valóban lehet határellenőrzés Nagy-Britannián belül

Az Európai Unió megerősítette, hogy határellenőrzés lehet Nagy-Britannián belül a Boris Johnsonnal kötött brexit-alku értelmében. Ezzel ellentmondott a brit miniszterelnöknek, aki ezt többször tagadta a decemberi választási kampányban.

A határellenőrzés az ír-északír határon áthaladó kereskedelmi forgalomra vonatkozik majd, Nagy-Britanniának az EU-ból való kilépési egyezményének megfelelően – erről az Európai Unió főtárgyalója beszélt.

Michel Barnier diszkréten kezelte a kérdést, és nem emlegette a decemberi választásokat megelőző brit kampány idején. Annak ellenére hallgatott, hogy Boris Johnson újraválasztott brit miniszterelnök többször is azt mondta, hogy nem lesz ellenőrzés az Ír-tengeren és hazudozással vádolta meg az ellenzéket.

A brexitellenes Independent című lap megjegyezte: „függetlenül attól, hogy a kormányfő félreértette az általa aláírt dokumentumot vagy hazudott a közvéleménynek, az általa novemberben kötött egyezmény szövege világosan fogalmaz az ellenőrzésről”.

Maga Barnier pedig most azt mondta az Európai Parlamentben:

„az egyezmény végrehajtása előrevetíti az Ír szigetre való belépés ellenőrzését.

Várakozással tekintek a brit hatóságokkal való konstruktív együttműködés elé, hogy biztosítsuk az összes kitétel betartását és végrehajtását” – mondta.

Vele szemben Boris Johnson még hétfőn is azt mondta: „senkinek se legyenek kétségei. Mi vagyunk a brit kormány. Nem tudok elképzelni olyan körülményt, amikor szükség lehet az Észak-Írországból Nagy-Britanniába irányuló áruk ellenőrzésére. Ez egy esetben lehetséges: a Nagy-Britanniából Észak-Írországba tartó áruk esetében, ha azok tovább mennek Írországba és ha nem kötöttünk vám- és kvótamentességről szóló egyezményt európai barátainkkal és partnereinkkel. De én bízom abban, hogy ez sikerül” – mondta.

Johnson a kampány idején azt ígérte: újraválasztása esetén biztosítja, hogy a cégeknek ne legyenek extra költségeik és ne ellenőrizzék az Észak-Írországból Nagy-Britanniába tartó árukat.

Az Independent szerint a brit kormány belső elemzése, amelyet a választási kampány idején szivárogtattak ki, ellentmond Johnsonnak. Az anyag szerint mind a két irányban ellenőrizhetik az áruforgalmat. Emellett azt is írják, hogy

mindez sokkoló hatással lesz az északír gazdaságra, mert az exportáló cégek 98%-a számára komoly anyagi terhet jelent majd a belső ellenőrzés és a vámdokumentáció.

Közben a The Journal című ír lap azt húzza alá: Johnson és Brüsszel tavalyi brexit-alkuja értelmében Észak-Írország az Európai Unió vámuniós szabályozásához igazodik, de brit vámfennhatóság alatt marad. A részletek komplikáltak és a hivatalos brexit után induló kereskedelmi tárgyalásokon kell tisztázni azokat. Egyelőre az a valószínű, hogy az Észak-Írországba tartó árukra vámot vetnek ki, de azt jóváírják, ha bizonyítják, hogy az áru északír területen maradt.

Az brexitegyezményt amúgy is sokáig fékező ír határkérdés ismét gondot okozhat:

egyes szakértők szerint nem lehet leszállítani az év végére azokat az informatikai rendszereket, amelyek biztosítanák az akadálymentes határlépést a szállítók számára.

Ha ezeket nem helyezik üzembe – és így nem hajtják végre a brexitegyezményt – , akkor az Európai Bizottság beperelheti Nagy-Britanniát, írja a Brit Államigazgatási Intézet nevű szervezet jelentése.

Címlapról ajánljuk

Szakíró: nincs már nagy árkülönbség, megéri elektromos autót venni

Folyamatosan nő a kereslet a villanyautók iránt Magyarországon, elsősorban a használtautó-import élénkült meg – mondta az InfoRádióban Antalóczy Tibor. A villanyautosok.hu főszerkesztője szerint a vállalati e-autó program főleg a kisteherautó-piacnak adott nagy lendületet, de más cégeknek is érdemes pályázniuk március végéig.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
A brüsszeli Whatsapp-csoportok titkos világa: „az amerikaiak tényleg teljesen idióták”

A brüsszeli Whatsapp-csoportok titkos világa: „az amerikaiak tényleg teljesen idióták”

Egy figyelmetlenül kezelt Signal-csevegés árulta el, mennyire hiányzik az átgondolt stratégia Washingtonból az Európai Unióval szemben. A Jeffrey Goldberg újságíró bevonásával kirobbant amerikai botrány Brüsszelből nézve szinte hétköznapi hibának tűnik – az uniós Whatsapp-csoportok is épp ilyen esetlegesek. A diplomáciai káoszból az derült ki: az amerikai vezetés nemcsak lenézi, de alig érti az EU működését. Miközben az USA Ukrajna újjáépítését is saját üzleti érdekei alá rendelné, az EU egy önálló, racionális alternatíván dolgozik. Brüsszelben egyre többen ismerik fel: Európa vagy önerőből válik tényezővé, vagy végleg alárendelődik mások érdekeinek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×