eur:
399.32
usd:
360.52
bux:
73635.31
2024. október 2. szerda Petra

A tenger fenekén találták meg a malária elleni fegyvert

A tengeri uborka jelentheti a potenciális új fegyvert a malária legyőzésére. Olyan proteint termel ugyanis, amely megakadályozza a kórt terjesztő parazita kifejlődését - derítették ki a kutatók.

A nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy a lektin nevű fehérje megakadályozza a maláriát okozó paraziták kifejlődését a moszkitók szervezetében. A kór a moszkitók csípésével terjed, évente 500 millió ember fertőződik meg, és egymilliónál többen bele is halnak a betegségbe.

Becslések szerint a Föld lakóinak 40 százalékát fenyegeti a malária.

A kutatás során megpróbálták stimulálni a moszkitókat, hogy több lektint termeljenek: ennek érdekében egyesítették a tengeri uborka lektin-termelést szabályozó génjének egy részét a moszkitóból vett hasonló génnel.

A lektin akkor pusztítja el a parazitát, amikor az még fejlődésének korai szakaszában van. Ilyenkor a legfertőzőbb.

A kutatás eredményét nagyon biztatónak nevezte Bob Sinden londoni szakértő, de figyelmeztetett, hogy még rengeteg munka szükséges, mire a genetikailag módosított moszkitók elterjednek, és dominánssá válnak a veszélyeztetett területeken.

Azt is hangsúlyozta, hogy bár a tengeri uborkából nyert protein jelentősen csökkenti a paraziták számát a moszkitók szervezetében, teljesen nem irtja ki őket. "A fejlesztésnek ebben a szakaszában a genetikailag módosított moszkitók is veszélyesek az ember számára" - magyarázta.

Az egyik cél ezért az lehet, hogy oly módon módosítsák a moszkitók genetikai felépítését, hogy azok szervezetében ne is fejlődhessenek ki a paraziták.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: Irán maga lépett akcióba, és ez az eszkaláció irányába mutat

Kis-Benedek József: Irán maga lépett akcióba, és ez az eszkaláció irányába mutat

Izrael nem számított az iráni csapásra, Teherán viszont nem akart nagyobb támadást indítani – értékelte az újabb közel-keleti konfliktust Kis-Benedek József. A biztonságpolitikai szakértő beszélt arról is, hogy Irán a Nyugat által eddig nem ismert rakétákkal támadott, amelyek nagyon gyorsan elérték Izrael területét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.02. szerda, 18:00
Kis-Benedek József
biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 2. 06:13
×
×
×
×