eur:
396.29
usd:
367.37
bux:
73550.81
2024. augusztus 1. csütörtök Boglárka

Egyre nagyobb üzlet a méhkölcsönzés

Nincs elég méh az Egyesült Államokban az ország egyik legnagyobb mezőgazdasági exporttermékének számító mandula beporzásához. Mandulavirágzáskor már így is az ország egész területéről szállítanak Kaliforniába méheket, de ahogy nő a mandula-termesztés, úgy lesz egyre súlyosabb a méhhiány.

A világ mandula-termésének 80 százalékát Kalifornia adja ahol jelenleg 220 ezer hektáron termesztik a csonthéjas gyümölcsöt.

A mandulával beültetett terület azonban az állam mandula terméktanácsának igazgatója, Dan Cummings szerint az elkövetkező öt évben másfélszeresére, 330 ezer hektárnyira nőhet. Ekkora terület beporzása pedig már komoly problémát jelenthet.

Ma az Egyesült Államokban tenyésztett méhek kétharmadának kell Kaliforniába jönnie mandulavirágzáskor ahhoz, hogy be tudják porozni az összes növényt - mutatott rá Dan Cummings, hozzátéve, hogy tavaly már egy kicsit kevés volt a méh.

A hiány hatására emelkednek az árak is: míg 2004-ben egy méhkolóniát átlagosan 54 dollárért bérelhettek a mandulatermesztők, addig tavaly már 85 dollárt kellett fizetniük, idén pedig van olyan méhész, aki több mint 150 dollárt kér a rovarok kikölcsönzéséért.

Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az amerikai méheket rendszeresen támadja meg egy atkafajta, ami a méhkas pusztulásához vezet, és amely ellen a méhészek eddig nem találtak hatásos szert.

A tenyésztők ugyan nagy reményeket fűznek egy Nagy-Britanniában kifejlesztett, természetes hatóanyagú atkairtóhoz, ennek amerikai törzskönyvezése azonban valószínűleg nem történik meg a 2006-os mandulavirágzásra.

Címlapról ajánljuk
Kós Hubert a győzelem után: csak az olimpián lehet olimpiát nyerni

Kós Hubert a győzelem után: csak az olimpián lehet olimpiát nyerni

A 21 éves magyar olimpiai bajnok csak érdekes kék színű nadrágjában tud 1 perc 55 másodperc alatti időt úszni, és azt üzente Kovács Benedeknek, hogy kösse fel a gatyát, és négy év múlva együtt álljanak olimpiai dobogóra - ha egyáltalán marad a 200 m hátnál, mert ez akár Léon Marchand-on is múlhat. A bajnok szólt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.02. péntek, 18:00
Nagy Sándor Gyula
Latin-Amerika kutató, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára
Nap végén jött a fordulat, de így is eséssel zártak az amerikai tőzsdék

Nap végén jött a fordulat, de így is eséssel zártak az amerikai tőzsdék

Alaposan elromlott csütörtökön a részvénypiaci hangulat, a vezető európai részvényindexek több mint 2 százalékot estek, a rossz hangulat pedig átragadt az amerikai piacokra is, ahol főként az elmúlt hónapok ralijában élen járó részvényeket ütötték. A legutóbbi gyenge amerikai makroadat (50 alatti ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index) megjelenése után feléledtek az amerikai recesszióval kapcsolatos félelmek, a befektetők azt is elkezdték árazni, hogy az amerikai jegybank túlságosan későn csökkenthet kamatot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×