eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
BGM–109 Tomahawk amerikai cirkálórakéta. Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

A hidegháború feléledésétől rettegnek Németországban

Kormánypárti és ellenzéki politikusok is támadják azt a megállapodást, amelynek értelmében 2026-ban az Egyesült Államok nagy hatótávolságú rakétákat telepítene Németországba.

Az Egyesült Államok a hidegháború óta először akar ismét olyan fegyverrendszereket telepíteni Németországba, amelyek elérhetik Oroszország területét., erről Berlin és Washington a júliusi washingtoni NATO-csúcstalálkozón állapodott meg. A tervek szerint 2026-tól Washington szövetségeseinek védelme érdekében Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépeket, illetve SM-6 légvédelmi rakétarendszereket és új fejlesztésű hiperszonikus fegyvereket telepít német földre.

Mindez a német politikusok egy részét is erősen megriasztotta. Kormánypárti és ellenzéki oldalon is arra figyelmeztettek, hogy a lépés magában hordozza a katonai eszkaláció veszélyét. Rolf Mützenich, a szociáldemokrata SPD parlamenti frakciójának vezetője az elmúlt napokban több alkalommal is felhívta a figyelmet erre, és értesülések szerint egyre több frakciótag is osztja ezt a véleményt. Olyannyira, hogy a ZDF közszolgálati médium szerint közös levélben adtak hangot aggodalmuknak. Mützenich elismerte, hogy szükség van a német védelmi képességek javítására, de szerinte a NATO már rendelkezik átfogó elrettentő képességekkel. Kifogásolta azt is, hogy a tervek szerint egyedül Németországba telepítenének elrettentő fegyvereket.

Ugyanakkor nem csupán a szociáldemokrata frakcióvezető, de Friedrich Merz CDU-elnökkel az élen az ellenzéki konzervatív CDU/CSU pártszövetség több tagja is kifogásolta, hogy a Bundestag előzetesen nem tárgyalt az amerikai fegyverek tervezett németországi telepítéséről.

Olaf Scholz kancellár csak a washingtoni döntést követően magyarázta ezt a parlamentben egy rövid nyilatkozatban. A washingtoni döntést részletesebben előbb Annalena Baerbock külügyminiszter, most pedig Boris Pistorius védelmi miniszter igyekezett részletesen indokolni. A külügyminiszter egy korábbi interjúban arra hivatkozott, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök folyamatosan bővítette azt a fegyverarzenált, amellyel – mint fogalmazott – "a szabadságunkat fenyegeti Európában. Ez ellen pedig meg kell védenünk magunkat és a Balti-tenger térségben lévő partnereinket, fokozott elrettentéssel és további nagy hatótávolságú fegyverekkel."

Legutóbb pedig a RIMPAC gyakorlaton a Hawaii-szigeteken tartózkodó Boris Pistorius utasította vissza a bírálatokat. A szociáldemokrata védelmi miniszter azt ugyan elismerte, hogy "nincs abban semmi rossz", ha a Bundestagban nyíltan beszélnek egy ilyen kérdésről, de szerinte

ez nem olyan kérdés, amelyet a parlamentben előre kellett volna megvitatni.

A miniszter azzal érvelt, hogy a fegyverrendszerek telepítése a tényleges elrettentést, és nem a fenyegetést szolgálja. "A washingtoni megállapodás nem azért született, hogy megfenyegessünk bárkit is" – hangzott az érvelés.

Pistorius szerint a cél annak jelzése, hogy Oroszországnak rendkívül magas árat kellene fizetnie egy esetleges támadásért a szövetségesek ellen a NATO területén. A miniszter ugyanakkor nem zárta ki, hogy a későbbiekben a Bundestag elé terjesszék a tervezett megállapodást.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×